wtorek, 14 lutego 2012

Sfederowane Stany Mikronezji #1 Atol UlithiTę piękną pocztówkę do mojej kolekcji egzotycznych państw i plaż ich wybrzeży dostałem od autorki bloga Na wsi w Japonii. Z resztą nie tylko tę, również kilka innych, które pojawią się tutaj w przyszłości. Same perełki. I co najważniejsze - wysłane od niezwykłej osoby.

Dokładna nazwa państwa, które zostało uwiecznione na powyższym zdjęciu to Federated States of Micronesia (FSM). Uzyskało ono niepodległość w 1986, od Stanów Zjednoczonych. Sfederowane Stany Mikronezji położone są na Oceanie Spokojnym, wchodzą w skład archipelagu Karoliny (Wyspy Karolińskie). Pod względem politycznym Karoliny podzielone są na dwa państwa: tym drugim jest Palau, które leży bardziej na zachód od Sfederowanych Stanów Mikronezji. Stolicą kraju jest Palikir, położony na Pohnpei. Inne wyspy wchodzące w skład Sfederowanych Stanów Mikronezji to Chuuk, Kosrae i Yap. Od północy państwo to graniczy z Marianami Pólnocnymi i Guam, od zachodu z Palau, od południa z Papuą Nową-Gwineą, a od wschodu z Nauru, Kiribati i Wyspami Marshalla.

Czy Mikronezja jest duża? Jest, choć o jej wielkości decydują olbrzymie przestrzenie między poszczególnymi wysepkami.. Mikronezja to nazwa odnosząca się do środkowej części Oceanii. Łączna powierzchnia blisko 1500 wysp wynosi  2677 km kwadratowych. W jej skład wchodzą Mariany, Karoliny, Wyspy Gilberta i Nauru. Wyspy Mikronezji to głównie małe wyspy koralowe i atole. Zamieszkuje je około 450 tys. osób, z czego większość to tubylcy Mikronezyjczycy posługujący się językami mikronezyjskimi.

I jeszcze co do geografii. Pamiętam sprawdziany w liceum ze znajomości państw świata i ich stolic na poszczególnych kontynentach. A Mikronezja była pomijana... Można to wytłumaczyć tym, że po prostu nie sposób było znaleźć mapę całej Azji, na której można by pokazywać poszczególne państwa Mikronezja. Więc mała powtórka z geografii:Kartka przedstawia Ulithi Atol w obrębie jednego z 4 Stanów FSM - Stanu Yap. Atol położony jest 191 kilometrów od głównej, dużej wyspy noszącej taką samą nazwę. Ulithi składa się z 40 wysepek o totalnej powierzchni 4,5 kilometra kwadratowego. Otaczają one lagunę o szerokości 24 i długości 36 kilometrów.

Atol Ulithi był główną bazą dla sił US Army w ostatnim roku II wojny światowej. Przed pojawieniem się Amerykanów Japończycy założyli tam radiostację i punkt pomiarów meteorologicznych, okresowo też użyali tej laguny jako kotwicowiska. Pozostałością po tamtym okresie są liczne wraki okrętów, które nurkowie mogą spotkać w głębi wód.

tutaj bardzo profesjonalny tekst o wyspie Yap, autorstwa Polaka, który odwiedził ją w trakcie podrózy dookoła świata: Mi spodobał się szczególnie fragment:  "Wśród wyspiarskich krajów Mikronezji Yap wydał mi się najbardziej przywiązanym do swoich starych tradycji i najmniej podatnym na wpływ współczesnej cywilizacji. Już na maleńkim lotnisku można się przekonać, jak niezwykłe jest to miejsce. W grupie oczekujących większość ludzi ubrana jest po europejsku, ale jest też spora grupa chłopców i mężczyzn noszących tylko czerwone i błękitne przepaski na biodrach, zawiązane w ten sposób, że odsłaniają pośladki. Wszyscy, włączając w to kobiety, bardzo oficjalnie wyglądających celników i funkcjonariuszy imigracyjnych żują betel, dyskretnie spluwając od czasu do czasu na podłogę." No i kamienne pieniądze - sami przeczytajcie.

To byłoby na tyle jeśli chodzi o przedstawienie Mikronezji i Wyspy Yap. Mam nadzieję, że przyjemnie było wam się na chwilę oderwać od europejskiej zimy i poczytać o miejscu, które trudno zlokalizować na mapie  świata przeciętnemu Europejczykowi.
2 komentarze:

  1. strasznie skomplikowane te geograficzne wywody

    OdpowiedzUsuń
  2. Dzisiaj ciąg dalszy odnośnie Palau;)

    OdpowiedzUsuń