Wiosna - kobierzec zawilca gajowego w uroczysku Cegielnisko
Lato - Grąd w uroczysku Smolarnia
Jesień - Droga Brzozowa w uroczysku Park
Zima - "Akademia Leśnego Przyjaciela"
Dzisiaj (28 czerwiec 2011) byłem w Lesie Łagiewnickim. Naprawdę rewelacyjne miejsce na aktywne spędzenie wolnego czasu. Mnóstwo ścieżek historycznych, przyrodniczych, zabytki, stawy, stadnina koni. Szpital pulmonologiczny, sanatorium, w pobliżu też szpital dla dzieci.
Tylko z pocztówkami problem. Znalazła się tylko jedna, będąca 'wyrywaną' pierwszą stroną małego przewodnika po tym pięknym miejscu. Żeby ją dostać musiałem użyć całego swojego uroku osobistego.
Tekst przewodnika, do którego dołączona jest pocztówka.
Zaledwie kilka kilometrów od centrum Łodzi znajduje się niezwykły Las Łagiewnicki, w którym istniejące jeszcze fragmenty ponad 200-letnich drzewostanów są pozostałością dawnej Puszczy Łódzkiej.
Nazwa "Łagiewnicki" pochodzi od miejscowości Łagiewniki. Ta z kolei związana jest z łagwiami (łągwami). Były to naczynia z drewna lub skóry, służące do przenoszenia i przechowywania napojów w czasach, gdy szkło było bardzo drogie.
Las Łagiewnicki leży w dorzeczu Bzury i jej dopływu: Łagiewniczanki. Jest on jednym z najcenniejszych fragmentów przyrody Miasta Łodzi i największym obiektem zieleni w jej granicach. Obecność prawie 1300 ha zwartego kompleksu leśnego w takiej bliskości centrum dużego miasta wyróżnia Łódź nie tylko w Polsce, ale w skali całej Europy.Liczne strumienie leśne, urozmaicona rzeźba terenu tworzy mozaikę siedlisk i zbiorowisk o dużym stopniu naturalności.
Flora Lasu Łagiewnickiego liczy ponad 540 roślin naczyniowych, w tym ponad 100 gatunków drzew i krzewów, ponad 450 gatunków grzybów. Stwierdzono tu 8 gatunków płazów, 88 ptaków lęgowych, 41 ssaków oraz niezwykle dużą ilość owadów.Bardzo wiele z występujących tu gatunków roślin i zwierząt to gatunki rzadkie. Posiadając wybitne walory przyrodnicze i krajobrazowe i będąc cennym obiektem przyrodniczym i rekreacyjnym, Las Łagiewnicki został włączony w granice Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich, a w centralnej jego części utworzono rezerwat przyrody.
W granicach Lasu Łagiewnickiego występują obiekty zabytkowe min. Kapliczki św. Antoniego i Rocha, Kościół i klasztor OO. Franciszkanów, pałac Heinzla, Domek Myśliwski - obecny hotel 'Daria'. Zostały tu wyznaczone scieżki: przyrodnicza i historyczna. Jest to atrakcyjne miejsce rekreacji, wwędróek pieszych, jazd rowerowych, tras narciarskich i innych form wypoczynku, a także terenowej edukacji ekologicznej,realizowanej przez Leśnictwo Miejskie - Łódź, w której od roku 2000 uczestniczyło ponad 36 tysięcy osób.
0 comments:
Prześlij komentarz