Kolekcje

Zbieranie pocztówek wiąże się nierozerwalnie z pewnymi kolekcjami tematycznymi. To właśnie one nadają tej zabawie niepowtarzalnego uroku i wzbudzają prawdziwe emocje. Ciężko jednak nazwać parę pocztówek o jednej tematyce kolekcją. To słowo zobowiązuje, kartek powinno być całkiem sporo, a wśród nich parę prawdziwych okazów. Oto i moje kolekcje:


 Kolekcja 1Pocztówki związane z medycyną                                 
Jest to najbardziej reprezentatywny zbiór na moim blogu. Kartki medyczne w swej różnorodności nie mają granic. Znajdziecie tutaj ryciny anatomiczne, szkielety, eksponaty z wystaw Body Worlds, pocztówki prezentujące jak widzą świat ludzie z wadami wzroku, Fly cards propagujące różne prozdrowotne akcje, medyczne dowcipy, grafiki, maksymy oraz turystyczne kartki związane z ciekawymi pod względem tej tematyki miejscami. Kolekcja zainteresuje na pewno każdego, zdziwi też mnogość tematyki pocztówek. Jeśli chodzi o geografię to w tej chwili mam medyczne pocztówki z Polski, Anglii, Belgii, Czech, Danii, Finlandii, Hiszpanii, Holandi, Indonezji, Izraela, Japonii, Łotwy, Niemiec, Rosji, Szwecji, Kanady, USA, Singapuru i Hong Kongu. A kolekcja regularnie się powiększa. Jest już całkiem sporo osób, które się nią zainteresowało i przysłało kartki, albo obiecuje przysłać jeśli takie spotka. Ja sam nie mam pojęcia jak bardzo rozrośnie się mój zbiór, ale niesamowitą frajdę sprawia mi każdy nowy pocztówkowy okaz.
Niezwykły zbiór pocztówek, wydawanych od 2009 roku przez każdą z prefektur. Gotochi Cards można kupić tylko na terenie prefektury, którą przedstawiają. Pocztówki te są kolorowe, różnokształtne, nieszablonowe i pozwalają dużo dokładniej poznać Japonię niż klasyczne turystyczne kartki skupione na Tokio, Kioto i Górze Fuji. Słowo "gotochi" po japońsku oznacza 'regionalne', a ich zbieranie w związku z przyjętym kryterium sprzedaży jest nie lada wyzwaniem kolekcjonerskim. Moja kolekcja według prefektur: AichiChibaFukuoka, FukushimaHiroshimaHokkaidoHyogoKagoshimaKanagawa, KumamotoMieOkayamaOsakaSaitamaShizuoka, TochigiTokushimaTokyo i pocztówka specjalna Mt. Fuji.Kolekcja 3:
 UNESCO
Niemal każda osoba kolekcjonująca pocztówki z całego świata pragnie posiadać w swoim zbiorze kartki, które przedstawiają najciekawsze, najbardziej warte odwiedzenia miejsca. A wiąże się to nierozerwalnie ze zdobywaniem kolejnych pocztówek z miejsc, które zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego Ludzkości. Wszystkie niezbędne informacje o UNESCO można znaleźć na stronie: http://whc.unesco.org/en/list. Jest też polski odpowiednik, ale w bardzo okrojonej wersji: http://www.unesco.pl/kultura/dziedzictwo-kulturowe/swiatowe-dziedzictwo/. Wyżej pisałem o kolekcji Gotochi, dzięki której odkrywam kolejne aspekty Japonii. Z kartkami przedstawiającymi obiekty UNESCO jest podobnie - tylko na niesamowicie dużą skalę. Do tej pory posiadam tego typu pocztówki nawet z Meksyku, Uzbekistanu, czy pogranicza Argentyny i Brazylii. Mam też coraz więcej polskich UNESCO. Jest ich 13, więc zebranie chociaż jednej kartki przedstawiającej każdy z obiektów nie powinno być olbrzymim wyzwaniem.Kolekcja 4: Egzotyka
Często słyszę pytanie "Z jakiego najbardziej egzotycznego kraju masz pocztówkę?" Kartki z powyższego linka idealnie nadają się na odpowiedź. Jak bowiem rozstrzygnąć czy Palau jest bardziej egzotyczne od Grenady, a ta od Sfederowanych Stanów Mikronezji? A może Martynika, francuskie terytorium zależne czy też Tanzania, państwo ze środka Afryki powinno dzierżyć ten tytuł? Każdy musi sobie sam odpowiedzieć.  Ja cieszę się niesamowicie z każdej mojej egzotycznej kartki. Z tych mniej egzotycznych również.
Kolekcja 5:
 Local beauties
Odrobinę zaniedbywana i czasem trudna do dokładnego opisania, ale jedna z moich ulubionych pocztówkowych kolekcji. Założenie jest proste: kobiety, młode :), ładne, z kraju z którego pocztówka pochodzi. Mogą być w codziennych strojach, w strojach narodowych albo nieco bardziej skąpych ubraniach. Razem z pocztówkami poznaje przecież nowe kraje, ludzi, którzy je zamieszkują. I chciałbym skupić się na pewnej reprezentatywnej grupie tychże społeczeństw.
Ta kolekcja jest wyjątkowa. Wyróżnia ją przede wszystkim sezonowość, jak również pewien polsko-ukraiński dualizm. Jako jedyna na moim blogu jest związana ze sportem - dziedziną życia, która przeciez bardzo lubię. Zebranie jak największej ilości ładnych (to podkreślam) pocztówek związanych z Euro jest nie lada wyzwaniem. Na razie nie idzie mi źle, ale mogłoby by być trochę lepiej.