Kartka od aureusss. Przedstawia odbudowane po wojnie kamienice na głogowskim rynku. Układ budynków nasuwa skojarzenie z Wrocławiem.
Głogów jest całkiem dużym miastem, ma prawie 70 tysięcy mieszkańców. W województwie dolnośląskim zajmuje dzięki temu szóste miejsce. Jest to jedno z najstarszych miast Polski. Gród założono już w X wieku przez słowiańskie plemię Dziadoszan. Budowla z kamieni, drewna i ziemi była położona na prawym brzegu Odry. Pod koniec X wieku wszystko jednak zmieniło się diametralnie.
Gród został najechany i zdobyty przez Mieszka I. Nowy gród wybudowano na wyspie odrzańskiej, dzisiejszym Ostrowie Tumskim i od razu stał się on bardzo strategicznym miejscem. Stał się jednym z punktów obronnych zachodniej granicy Polski.Dzięki temu temu Głogów został również siedzibą kasztelanów i kolegium kanoników, co wybitnie sprzyjało jego rozwojowi.
W wyniku dalszych podziałów kraju Głogów stał się samodzielnym księstwem. W 1253 roku powstał za sprawą księcia głogowskiego Konrada nowe miasto na lewym brzegu Odry. Po wymarciu w XIV wieku głogowskiej linii Piatów Śląskich władze sprawowali Jagiellonowie, później Wazowie, aż wreszcie do władzy doszli Habsburgowie.
W 1945 roku, w czasie II wojny światowej wojska niemieckie ulokowane w głogowskiej twierdzy były oblegane przez 6 tygodni przez wojska radzieckie. Miasto zostało zniszczone doszczętnie. Po pokoju w Jałcie , który włączył Głogów do terytoriów polskich pojawili się w mieście pierwsi osadnicy którzy zaczynali budowę nowego miasta na zgliszczach powojennych.
Głogów świetne miasto :)
OdpowiedzUsuń