piątek, 10 czerwca 2011

Białoruś #2 Zespół zamkowo-pałacowy w NieświeżuBiałoruś nie jest krajem bogatym w obiekty światowego dziedzictwa UNESCO. Dwa zamki poradziwiłowskie, Puszcza Białowieska, Białowieski Park Narodowy - związane z Polską choć w jakimś stopniu. Brakującym, piątym obiektem na liście jest południk Struvego, wybudowany przez władze rosyjskie jako triangulacyjny punkt pomiarowy.
Tym bardziej warto znać te miejsca, szczególnie zespół zamkowy w Mirze i w Nieświeżu. Tutaj szerzej o tym drugim.

Zamek w Nieświeżu został wybudowany w średniowieczu. Należał do rodziny Kiszków. (Pamiętacie przypominane pokrewieństwo Kmicica z Bogusławem Radziwiłłem przez Kiszków w książce Sienkiewicza?) W roku 1953 Radziwiłłowie odkupili obiekt i uczynili z niego swoją siedzibę rodową. Budowa obecnego zamku barokowego na planie kwadratu została ukończona w 1604 roku.
W 1939 rodzina Radziwiłłów została ostatecznie wysiedlona z posiadłości przez Armię Czerwoną...
W 2005 roku obiekt wpisano na listę dziedzictwa światowego UNESCO.

Zabytek ten nie jest wolny od propagandowych wpływów rosyjskich. W roku 2002 naprawiający dach robotnicy podgrzewając rury lampą naftową zaprószyli ogień... Pożar który wybuchł poważnie uszkodził prawe skrzydło. Dzieła zniszczenia dopełnili strażacy zalewając obiekt morzem wody. Smukła, barokowa wieża, która spłonęła, została przez władze białoruskie odbudowana w stylu bizantyjsko-cerkiewnym psując unikalny,  naturalny styl obiektu.

1 komentarze:

  1. Również otrzymałam kartkę z Białorusi taką "rysunkową", podobną do tej i również przedstawiającą starą siedzibę polskiego rodu, w moim przypadku Koniecpolskich, ale też związaną z "Potopem", bo tam właśnie w Podhorcach, kręcono sceny, które powinny być kręcone w "Twoim" zamku, bo sceny z Radziwiłłem ;) Ciekawy zbieg okoliczności ;)

    OdpowiedzUsuń