czwartek, 3 listopada 2011

Polska #23 Trąby dwieKartka autorstwa Jana Walczewskiego przedstawiająca dwie trąby na tle obdrapanego muru. Jedna trąba głosząca zwycięstwo, druga głosi, że z kogoś jest trąba. Zobaczymy dziś na którą stronę przesunie się szala. W każdym bądź razie jedna z dwóch wygra.

EDIT: I trąba...
EDIT 2: I bomba.

5 komentarze:

 1. Ja pragnę jedynie zwrócić uwagę na to, że to nie są trąby... A jak właściwie nazywają się te instrumenty? ;->

  OdpowiedzUsuń
 2. Róg i tuba.
  Generalnie trąby. Ja pragnę zwrócić uwagę, że nie ma takiego instrumentu muzycznego jak trąba, jak już to trąbka.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ależ oczywiście, że jest i trąba - instrument archaiczny, ku mojemu zdziwieniu nawet w wikipedii nie opisany, ale istnieje (edit: jednak nawet w wikipedii można złapać odnośniki do "trąba" jako instrumentu, ale bez aktywnego linku do opisu) ;)

  A co do nazwy "róg" - błagam, jak najdalej mi z tym. Waltornia - to już zdecydowanie ładniej brzmi :-D Choć niewątpliwie waltornia ma coś z rogiem wspólnego (choćby właśnie pochodzenie), to wedle obecnej nomenklatury staramy się nie używać nazwy róg.

  OdpowiedzUsuń
 4. No wiem, że istnieje trąba, ale to narzędzie do wydawania dźwięku tudzież sygnału raczej. Trudno by coś było na trąbie zagrać - w nią można tylko dąć, mocniej albo słabiej, albo z przerwami itp.

  Ale nie będę się spierał z kimś kto chodził do szkoły muzycznej. Tym bardziej, że ja muzycznych talentów sam żadnych nie posiadam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Sama lubię tę pocztówkę, a jako uzupełnienie dodam, że są to instrumenty, na których grali rumuńscy Cyganie - wg historii autora zdjęcia (mam nadzieję, że się nie pomyliłam).

  OdpowiedzUsuń