piątek, 9 grudnia 2011

Japonia #35 Itsukushima shrine at Miyajima
Sanktuarium shinto w Itsukushima (K I, II, IV, VI / 1996)
Wyspa Itsukushima, na Morzu Wewnętrznym Seto, od najdawniejszych czasów stanowi święte miejsce szintoizmu. Pierwsze sanktuaria zostały prawdopodobnie wzniesione w VI w. Obecne sanktuarium pochodzi z XIII w., a jego harmonijnie położone budynki świadczą o wysokich umiejętnościach artystycznych i technicznych ich budowniczych. Sanktuarium w Itsukushima stanowi grę kontrastów pomiędzy bryłami i kolorami, pomiędzy morzem i górami oraz doskonale ilustruje japońską koncepcję piękna krajobrazowego, łączącego krajobraz naturalny oraz dzieło człowieka.

Pocztówkę tą, razem z kilkoma Gotochi dostałem w kopercie opatrzonej cudownymi futbolowymi znaczkami od mojej ulubionej Mari. Miyajima to określenie tyczące się całego obszaru na którym znajduje się Itsukushima shrine. Nazwa ta oznacza 'The island of the Gods'. Tłumaczenie na język polski chyba zbędne. Jest to od ponad 1500 lat najważniejsze sanktuarium szintoizmu, choć warto dodać, że większość budowli powstała nie jak sama wyspa  w 593 roku, lecz dopiero w wieku XVI.

Jest to miejsce zbudowana na zasadzie granicy między starożytnym sacrum a profanum. Pielgrzymi kierują swoje łodzie między podwoje bramy torii widocznej na zdjęciu. Dopiero wtedy mogą przekroczyć granice świątyni, która została zbudowana w konwencji molo - to również ma oddać mistycyzm i przebywanie na granicy świata bogów. Bogów, którzy na Miyajimie mieszkają, ale którzy tez wyznaczyli swoim wyznawcom miejsce i sposób bliższego z nimi kontaktu.

Jest to miejsce standardowo odwiedzane przez wszystkie wycieczki do Japonii. Zwykle na całą Hiroszimę w tego typu wyjazdach przeznaczany jest jeden dzień - również na Park Pokoju oraz czas na zjedzenie lokalnego specjału, jakim jest prezentowane już wcześniej na moim blogu okonomiyaki. Taki właśnie jest turystyczny wymiar Hiroshimy.


0 komentarze:

Prześlij komentarz