niedziela, 26 lutego 2012

Singapur #4 OrchideaOrchidea przywędrowała do mnie na początku roku od Kury, Żywiciela i Przychówka z Azji od kuchni. Kwiat ten jest narodowym symbolem Singapuru. Nie bez powodu znalazł się więc na sporej części pocztówek z tego małego, bogatego azjatyckiego państwa. Niekoniecznie jako główny element, ale z pewnością zauważyliście gatunek Vanda Miss Joaquim uwieczniony w lewym dolnym rogu. Czarny pasek, żółty napis informujący co przedstawia pocztówka i flaga danego państwa - schemat jednego z wydawnictw, którego pocztówki można kupić też w Indonezji - ale z ciut inną flagą i bez orchidei rzecz jasna. Z tyłu zawartych jest też kilka podstawowych informacji  o przedstawianym państwie:
Fast facts: Founded 1918, Independence 1965, Land size 7,04 km2, Population 508mln, Temperatur 23-32.

Wracając do głównego tematu: Vanda Miss Joaquim znana też jako Singapurska Orchidea albo Princess Aloha Orchid to naturalna odmiana hybrydowa tego gatunku. Nazwa pochodzi od nazwiska Agnes Joaquim - kobiety, która twierdziła, że znalazła orchideę w kępach bambusa. Ja natknąłem się na bardzo ciekawy tekst o tej osobie umieszczony na łamach ... Armeniapedii: klik Niezwykłe źródło, które zdaje się wyjaśniać oszustwo odnośnie  historii znalezienia nowego gatunku kwiatu. Agnes - ormiańska ogrodniczka twierdziła, że nowy gatunek rósł w kępach bambusa. Według ekspertów w tej dziedzinie orchidea może dojrzewać tylko w pełnym słońcu, przy swobodnym dopływie powietrza. Cała historia jest więc mistyfikacją.

Kwiat powstał ze skrzyżowania dwóch powszechnie występujących gatunków: birmańskiej Vanda teres i malajskiej Vanda hookeriana. Słowo Vanda to łacińska nazwa rodziny storczyków.

Mimo wszystkich niejasności Vanda Miss Joaquim została wybrana na narodowy kwiat Singapuru w roku 1981. Piękna jest. Nie myślałem, że będę pisał na moim blogu o kwiatach ale jak widać życie przynosi różne niespodzianki. Najważniejsze, że są to miłe niespodzianki.

0 komentarze:

Prześlij komentarz