poniedziałek, 27 lutego 2012

Japonia #45 Red fox (Gotochi Card)


Pocztówka ta tworzy harmonijną całość ze znaczkiem na jej odwrocie. Po tym szczególe (jeśli czytaliście moje poprzednie posty dotyczące Gotochi) możecie łatwo wywnioskować, że dostałem ją od Lyo. Nikt inny bowiem nie ma tak wielkiej puli znaczków aby dopasowywać je w tak perfekcyjny sposób. Japonka napisała mi na odwrocie, że wspominany gatunek lisa jest 'cute' ale trzeba na niego uważać, ponieważ może przenosić alweokokozę. Słuszna uwaga. Bąblowica wielojamowa, bo taka jest druga nazwa tej choroby to bardzo niebezpieczne schorzenie. Jedynym jej leczeniem jest zabieg operacyjny polegający na wycięciu torbieli tworzących się w wątrobie, płucach i mózgu.

Lis z Hokkaido, Vulpes vulpes schrencki  to bardzo charakterystyczny gatunek ssaka dla prefektury położonej na wyspie Hokkaido (poza nim żyją tam dziko sobole i niedźwiedzie brunatne). Jest on jednym z największych przedstawicieli rodziny lisowatych. Lisy żyją gromadnie, żywią się głównie małymi gryzoniami, również ptakami, i małymi bezkręgowcami. Czasem muszą zadowolić się leśnymi owocami. Na skanie widać charakterystyczna kolorystykę futra tego gatunku: za uszami i na dystalnych powierzchniach łap posiada on ciemną sierść. Jeśli to zapamiętamy możemy powiedzieć, że o czerwonych lisach z Hokkaido wiemy całkiem dużo. Teraz pora dowiedzieć się czegoś o kitsune.

Kitsune to japońska nazwa lisa używana w języku polski jako określenie mitologicznej lub bajkowej postaci. Przeglądając wyniki wyszukiwania grafiki związanej z tym określeniem rzucają się w oczy takie Kitsune. Odchodząc jednak od anime i wracając do mitów i podań trzeba stwierdzić, iż lisy są bohaterami japońskiego folkloru, o cechach podobnych do europejskich skrzatów. W mitologii japońskiej przedstawiane są jako istoty rozumne i posiadające magiczne zdolności. Umiejętności te rosną wraz z wiekiem i zdobytą wiedzą. Przede wszystkim mają one zdolność przyjmowania ludzkiej postaci. Niektóre legendy opisują kitsune wykorzystujące te cechy do oszukiwania i omamiania, inne ukazują je jako wiernych, opiekunów, przyjaciół, kochanków i żony.

Nasza polska kultura wiąże się z nieco innymi skojarzeniami co do tego zwierzęcia: 1. Chytry jak lis 2. Futro z lisa 3. Lis w kurniku. Najważniejsze jest zdecydowanie to pierwsze. W życiu warto być sprytnym i umieć zadbać o swoje. Nie mówię tego z przekąsem,z żadnymi podtekstami ani ukrytym dnem. Po prostu.0 komentarze:

Prześlij komentarz