niedziela, 29 kwietnia 2012

Japonia #54 PieniądzePieniądze podobno rządzą światem. Japońskie jeny to jedna z najbardziej znanych walut. W statystyce najczęściej wymienianych na świecie zajmuje trzecie miejsce, za dolarem amerykańskim i euro. Kurs jena oddziałuje znacząco na strefę Pacyfiku, jak również Stany Zjednoczone. Na Polskę i inne kraje Europy nie ma aż tak wielkiego wpływu.

Kraj Kwitnącej Wiśni wprowadził jeny w roku 1872, jako walutę mająca zastąpić dotychczasowy, bardzo skomplikowany system monetarny. Wcześniej wszelkie transakcje handlowe rozliczano w lokalnych produktach. Rolnik wymieniał ryż i inne produkty zbożowe oraz warzywa z rybakiem na suszone ryby i algi. Wędrowni rzemieślnicy za wykonywane prace otrzymywali zapłatę również w produktach rolnika. Ciekawym rozwiązaniem handlowym były transakcje dokonywane przez wędrownych handlarzy, którzy wcześniej w ustalonych dniach odwiedzali gospodarzy, proponując swoje artykuły. Lekarstwa w określonej ilości zostawiali bezpłatnie, aby po ustalonym czasie pojawić się ponownie i sprawdzić, ile lekarstw zużyto. Wówczas gospodarze płacili za uzupełniany zapas.

Nowa moneta była bita i okrągła (wzorem zachodnich). Dotychczasowe odlewano i formowano w obły kształt. Wraz z rewolucją Meiji wykształcił się najpierw system oparty na złocie, potem srebrze aż w końcu na aktywach bankowych. W 1885 japoński bank wyemitował pierwsze banknoty.

Muzeum walut Banku w Japonii

Bardzo ciekawą jednostką w systemie płatniczym Japonii jest jeden man - odpowiednik 10 tysięcy jenów. Można go przyrównać do 'liczenia tysięcy' w innych krajach. Większe sumy podaje się zwykle w manach, setkach, tysiącach manów.

Wysłanie pocztówki z Japonii do Polski kosztuje 80 jenów, czyli około 3 złotych. Nadanie dużej, grubej, różnokształtnej Gotochi card to wydatek 240 jenów, a znaczki na kopertę z listem kosztują od 160 do 320 jenów. Ceny całkiem przystępne, chociaż wysyłanie Gotochi najtańsze nie jest.

Przeliczniki walutowe
1 złoty - około 25,5 jena
1 dolar - 85,5 jena
1 euro - 106,5 jena
1 frank szwajcarski - 88,5 jena
1 funt szterling - 130,5 jena


A oto 10 000 yenów, czyli 1 man

0 komentarze:

Prześlij komentarz