poniedziałek, 21 maja 2012

Łódź - Księży Młyn„Księży Młyn” to rozległa dzielnica, która przetrwała w sposób niemal kompletny z okresu rozkwitu przemysłowej Łodzi. W XIX wieku Karol W. Scheibler – jeden z największych łódzkich fabrykantów wybudował zespół fabryczno-mieszkalny, rodzaj miasta w mieście. Jego układ urbanistyczny i architektura wzorowane były na angielskich osadach przemysłowych. Na Księży Młyn składają się planowo rozmieszczone i jednolite architektonicznie budynki fabryczne, osiedle mieszkaniowe, rezydencje właścicieli i wille dyrektorskie z ogrodami, a także ulice i bocznice kolejowe, szkoła, dwa szpitale, remiza straży ogniowej, gazownia i klub fabryczny. Kwartał znajduje się między ul. Tymienieckiego, Przędzalnianą, Fabryczną, Kilińskiego

Księży Młyn to dzielnica Łodzi, która ma dwa oblicza. Jedno i drugie można łatwo uwiecznić w obiektywie. Wystarczy tylko przespacerować się ulicą Tymienieckiego.


1 komentarze:

  1. Nostalgiczne miejsce powiedziałbym. 3 zdjęcie od dołu naprawdę ma coś w sobie, jeszcze ten żółty Volkswagen Beetle idealnie się tu wpasował.

    OdpowiedzUsuń