czwartek, 3 maja 2012

Łódź - Muzeum Tradycji NiepodległościowychDziś 3 maja. W Polsce Święto Konstytucji 3 maja. W Japonii ... Constitution Memorial Day. Proszę: click. Całkiem ciekawa sprawa, nie uważacie? Ja z okazji 3-cio majowego święta chciałbym zaprezentować cztery z 16-stu kartek, które miałem okazję zakupić w Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. Muzeum to  naprawdę niesamowitą instytucją. Muszę je dokładnie zwiedzić. Na razie widziałem jedynie jedną wystawę, ale jaką!!!  „Obudzić ducha w narodzie… Pocztówka orężem w walce o niepodległość” (patrz tu)

"Wystawa „Obudzić ducha w narodzie… Pocztówka orężem w walce o niepodległość” została przygotowana w 93. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Celem ekspozycji jest przybliżenie zwiedzającym szczególnej roli, jaką pocztówki odegrały na ziemiach polskich od okresu zaborów po zryw solidarnościowy w latach 80. XX w. Karty pocztowe pojawiły się najwcześniej w zaborze austriackim w 1869 r., w pruskim w 1870 r., a w rosyjskim w 1872 r. Miały one za zadanie podnosić na duchu, pobudzać aktywność polityczną czy wreszcie zachęcać do walki zbrojnej z zaborcami. Ilustrowały aktualne wydarzenia polityczne, stanowiąc równocześnie ich swoisty komentarz."

Gdy odwiedzałem wystawę w ostatnich dniach marca miła dobiegać ona końcowi. Na szczęście udało się przedłużyć jej wystawianie do 20 maja. Wkrótce więc muszę wybrać się ponownie.


A oto budynek wspomnianego Muzeum, w którym mieściło się kiedyś Więzienie Polityczne


0 komentarze:

Prześlij komentarz