niedziela, 14 października 2012

Macedonia #1 Jezioro Ochrydzkie nocą


Dziś nadszedł czas na moją pierwszą pocztówkę z Macedonii - i to od razu przedstawiającą jedyne miejsce w tym państwie wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Pocztówka więc rewelacyjna, a dostałem ją od Marty L. która Macedonię odwiedziła w wakacje. Nie sama, lecz z całym Chórem Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, który zajął II miejsce na Ochrydzkim Festiwalu Muzyki Chóralnej, czy jakby to tam przetłumaczyć na polski. Sukcesu gratuluję, za pocztówkę dziękuję a zwiedzenia Macedonii zazdroszczę. Tu o tym wydarzeniu więcej. Fajnie mieć tak uzdolnioną muzycznie i życzliwą dla powiększania mojej pocztówkowej kolekcji koleżankę.

Jak możemy  na UMEDowskiej stornie z powyższego linka przeczytać: Czas upływał nam nie tylko na śpiewaniu. Czekały nas różne wspaniałe atrakcje - wycieczka łodzią po Jeziorze Ohrydzkim, zwiedzanie muzeów, kościoła św. Zofii, wizyta w St. Naum, oraz spontaniczna wizyta w Albanii.Nie wątpie...

Ochryda to miasto w południowo-zachodniej Macedonii, nad Jeziorem Ochrydzkim, u stóp gór Galiczica. Miejsce to nazywane jest Słowiańską Jerozolimą. Szukając o nim informacji w internecie co rusz napotyka się na bardzo pozytywne opinie.


Ze względu na swój urok i historyczne znaczenie Ochryda została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa.
Oto właśnie wpis do księgi UNESCO, jeszcze z czasów kiedy mnie i Marty L. nie było na świecie:
Ochryda z jeziorem (N III / K I, III, IV / 1980)
Ochryda, wzniesiona nad brzegami Jeziora Ochrydzkiego, jest jedną z najstarszych osad ludzkich w Europie. W większości została zbudowana pomiędzy VII i XIX w. W Ochrydzie znajduje się najstarszy słowiański klasztor (poświęcony świętemu Panteleonowi) oraz kolekcja 800 ikon w stylu bizantyjskim, wykonanych pomiędzy IX i końcem XIV w. Po zbiorach Galerii Trietakowskiej w Moskwie jest ona uważana jest za największy na świecie zbiór prawosławnego malarstwa ikonowego.

Ciekawe miejsce.

Jeśli ktoś uważnie przejrzał zdejęcia pod artykułem z linka ten budynek powinien kojarzyć.

0 komentarze:

Prześlij komentarz