piątek, 18 października 2013

Polska #117 Świat Juliusza Verne'a w Galerii Łódzkiej


Obie pocztówki z Poznania, zakupione jeszcze w czasie Euro.


Wczoraj zanim 'wbiłem' się do zatłoczonej "Szóstki" na przystanku Legionów/Kościuszki sięgnąłem po Metro rozdawane przez miłą 'kolporterkę'. Na pierwszej stronie była wkładka - reklama fantastycznej inicjatywy, która między 12 a 25 października dzieje się w Galerii Łódzkiej, czyli najstarszym z wielkich centrum handlowych Łodzi.

Bajkowa wystawa nosi tytuł "Niezwykły Jules Verne". Inspirowana jest wątkami wybranymi z powieści tego francuskiego pisarza z cyklu "Niezwykłe podróże". W pasażach Galerii pojawił się tramwaj ciągnięty przez parowego słonia z książki "Dom parowy", balon z opowieści "Pięć tygodni w balonie", "Nautilus" z "20 000 mil podmorskiej żeglugi", a także riksza żaglowa, pocisk rakieta, gabinet Verne'a oraz "Groza" - niezwykłe połączenie łodzi i samolotu z powieści "Pan świata".

Bogactwo tematów i form zawarte w literaturze Verne'a zachwyca nawet współczesnych odbiorców doby internetu. Jules Verne wyprzedził na kartach swych powieści faktyczne dokonania ludzkości, gdyż bardziej niż oni zdawał sobie sprawę, że nauka jest machiną wstrząsającą podstawami cywilizacji. W książce "Z Ziemi na Księżyc" przewidział zczegóły misji wysłania astronautów na Księżyc przeprowadzonej ponad sto lat później. NIe trzeba być czytelnikiem Verne'a by zachwycić się łodzią podwodną, maszyną latającą, podniebną eskapada balonem w malutkim koszu, czy wyprawa do wnętrza Ziemi.
Wystawa ma charakter popularno-naukowy i edukacyjny , a prezentowane "wyspy tematyczne" zawierają informacje o faktycznych dokonaniach ludzkości w danej dziedzinie oraz cytaty z książek.

Wczoraj na oddziale nic się nie działo więc wyszedłem wcześniej a w drodze na tramwaj do akademika pomyślałem, że przejdę się do Galerii. Wystawa przerosła moje oczekiwania.
Niestety zdjęcia tym razem robione smartfonem z niezbyt wyszukanym wbudowanym aparatem.0 komentarze:

Prześlij komentarz