czwartek, 5 czerwca 2014

Nowa Zelandia #1 Coś nowego
Nowa Zelandia to państwo kojarzące się przede wszystkim z owcami i sąsiedztwem z Australią. Ozi mają bardzo mocną reprezentację narodową w rugby, poza tym nie kojarzę ich zbytnio z aren sportowych. Lepiej sytuacji wygląda pod względem postaci z Hollywood. W Nowej Zelandii urodzili się min. Russel Crowe i Peter Jackson, i to tam były kręcone plenery do Władcy Pierścieni.

Państwo składa się z dwóch głównych wysp: Północnej i Południowej oraz kilku mniejszych wysepek. Nazwa „Nieuw Zeeland” – Nowa Zelandia, pojawiła się po raz pierwszy na mapie holenderskiej z 1665. Pochodzi od nazwy prowincji holenderskiej - Zelandii. Największa wyspa Danii, mieszcząca również stolice tego rkaju też nazywa się Zeloandia. Nazwa ta nie ejst jednak związana ani z terenami na obszarze Pacyfiku, ani z Holandią. Duńczycy nazwali 'swoją' wyspę tak z powodu dużej populacji fok (sael -zel) u jej wybrzeży.

Państwo owiec... Pierwsza owca przypłynęła do Nowej Zelandii z kapitanem Cookiem i postawiła swoje kopytko na lądzie w 1773 roku. 100 lat później pogłowie owiec wzrosło do 70,3 mln. Obecnie hodowla staje się mniej popularna, dlatego też populacja tych zwierząt domowych zmalała do 43,1 mln. Liczba jednak nadal imponująca, jeśli zestawimy ją z liczbą mieszkańców kraju - na jedną osobę przypada 10-12 owiec.


0 komentarze:

Prześlij komentarz