piątek, 17 czerwca 2011

Cukierki? Nie! Leki...



Dzisiaj zdałem egzamin z farmakologii. Przed wyjściem z akademika zobaczyłem tą kartkę, która przyszła do mnie z dużym opóźnieniem, po ponad 50 dniach z Belgii. Jakby nie patrzeć w bardzo odpowiednim momencie. Myślę, ze przyniosła mi szczęście, w każdym bądź razie poprawiła nastrój. Jak widzicie na zdjęciu pod pozorem cukierków znajdują się leki: benzodiazepinki, sartanki, IKI, NLPztki, psychotropiki, azotanki, glikozydki itp.

Tabletki są najmniej inwazyjną metodą podawania leków. Dawka w nich  jest ściśle określona, produkcja tania i stosunkowo łatwa. Trwałość substancji zawartych jest największa spośród wszystkich form podawania substancji leczniczych, umożliwiają również regulację uwalniania w odpowiednim odcinku przewodu pokarmowego.
Tabletki zostały wymyślone dopiero w 1874 roku, przez Rosenthala. Kiedyś były wykonywane ręcznie, teraz do ich produkcji służą odpowiednie tabletkarki. Maszyny te formułują tabletki z surowców sypkich, pylistych i granulatów. Najpierw matryca jest napełniana, później następuje faza prasowania, na końcu tabletki są wypychane z matrycy.

Na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi egzamin z farmakologii jest przeprowadzany w formie komputerowej. 60 pytań, na każdej turze maksymalnie 19 osób, które odpowiadają na te same pytania, tylko w różnej kolejności. Ja wybrałem sobie ostatnią turę, o 15.00 i dzięki temu kartka zdążyła do mnie dotrzeć jeszcze przed egzaminem.
A oto kilka moich dzisiejszych pytań, tak poglądowo, gdyby kogoś interesowało:
1. witaminy rozpuszczalne w tłuszczach to:A, D, E, K, F 
2. Przy podaniu dożylnym jaki etap dystrybucji pomijamy? wchłanianie, były jeszcze transport przez błony, wydalanie, dystrybucja, metabolizm 
2. dzieciom nie możemy podać poza stanami zagrożenia życia A i b doksycykliny i cyprofloksacyny 
3. w stanie po udarze w profilaktyce kolejnych udarów nie zastosujemy: statyny, klopidogrel, ASA, acenokumarol
4. jaki lek jest inhibitorem cyt P450 erytromycyna
5. nitroprusydek sodu: działa na mechanizmy związane z wpływem wapnia 
6. co nasila działanie leków przeciwzakrzepowych: pochodne sulfonylotiomocznika 
7. Co hamuje syntezę ściany imipenem, makrolidy, linkozamidy, doskycyklina 
8. Jaka naturalna pochodna morfiny jest stosowana p/kaszlowo – kodeina, difenoksylat, apomorfina, morfinian i coś jeszcze do wyboru 


Książki wędrują na półkę, pocztówka zostaje dołączona do kolekcji. 





0 comments:

Prześlij komentarz