wtorek, 28 lutego 2012

Dania #2 Podręczna tablica Snellena




Ta pocztówka przysłana z Danii stała się moją nieodzowna pomocą dydaktyczną na zajęciach z neurologii. Blok ćwiczeń z tego przedmiotu trwa trzy tygodnie, a jego najważniejszą częścią jest badanie neurologiczne. Obejmuje ono ocenę objawów oponowych, funkcji nerwów czaszkowych, sprawności, napięcia, czucia powierzchownego i głębokiego kończyn dolnych i górnych, wykonanie prób móżdżkowych oraz prób na obecność odruchów fizjologicznych oraz patologicznych objawów takich jak objaw Babińskiego, Sterlinga, Rossolino, Chadocka, Openheima itp. Do badania takiego niezbędny jest młotek neurologiczny, przydaje się latarka diagnostyczna, ale prawdziwym hitem na zajęciach staje się powoli  pocztówka przedstawiająca tablicę Snellena. Wykorzystywana jest ona do oceny II nerwu czaszkowego, czyli nerwu wzrokowego. Większość lekarzy sprawdza ostrość widzenia z użyciem leżącej gdzieś na każdej sali gazety. Można to jednak zrobić w sposób dużo efektowniejszy z wykorzystaniem tej pocztówki, która łatwo mieści się do kieszeni, jest solidnie wykonana i pozwala na bardziej precyzyjne, powtarzalne i obiektywne sprawdzenie ostrości wzroku pacjenta.

Jak widać jest to jedyna w swoim rodzaju pocztówka. Przydaje się na zajęciach, można będzie ją też wykorzystywać w późniejszej praktyce lekarskiej - jest bardzo wygodna i dosyć śmieszna. Oczywiście daleki jestem od przeceniania jej przydatności, ale raczej nie spodziewałem się, że któraś z moich kartek znajdzie takie zastosowanie praktyczne. Większość pozostałych pocztówek leży poukładana w plastikowych pudełkach z Ikei i od czasu do czasu jest przeze mnie przekładana i sortowana na nowo wraz z rozrostem kolekcji. Pocztówki niszczą się z czasem, ale generalnie taki ich urok. Ta zapewne zniszczy się dużo szybciej ale odegra swoją ważną rolę

Tablice Snellenna wzięły swoją nazwe od holenderskiego okulisty Hermanna Snellena. Opracował on tak metodę badania ostrości wzroku pod koniec XIX wieku. Tradycyjne tablice mają 11 rzędów cyfr. Ta na mojej pocztówce ma tylko 9. Ale za to ma jeszcze jeden warty uwagi szczegół. Jeśli dobrze się przyjrzycie w środkowym rzędzie znajdziecie przed literką 'E' wciśnięte 'A'. Dzięki temu zabiegowi można przeczytać napis "Kaerlighed', który  w języku duńskim oznacza 'miłość'... Z resztą wydawanie pocztówek miłosnych związanych z medycyną to temat na odrębną historię. Na dziś zakończone przypomnieniem tej unikalnej, niepozbawionej błędów merytorycznych kartki.



młotek neurologiczny
latarka diagnostyczna

0 comments:

Prześlij komentarz