sobota, 18 czerwca 2011

Białoruś #3 Hirudoterapia



Rewelacyjna kartka promująca hirudoterapię jako naturalną metodę lecznictwa. Od Mary z Białorusi. Pijawka na zdjęciu, siedząca na kolanie tej uroczej pin-up girl mówi do niej po białorusku "Ja się najem, ty będziesz zdrowa". Kartka ta to tzw. 'fly card', rozpowszechniany przez białoruski instytut hirudolecznictwa. Na  jej odwrocie znajduje się lista chorób, w których można stosować tą metodę leczenia. Są to min. twardzina, liszaj płaski, żylaki, stopa cukrzycowa, hemoroidy, rwa kulszowa, bóle reumatyczne stawów, obrzęki różnego pochodzenia, choroby neurologiczne, zapalenie pęcherza moczowego.

Zapiski o stosowaniu hirudoterapii sięgają początku cywilizacji. Najstarsza wzmianka znajduje się w biblijnej Księdze Przysłów (Rozdział 30, wiersz 15), natomiast ślady stosowania pijawek pojawiają się już na egipskich hieroglifach. Hirudoterapię bardzo chwalił sobie zwłaszcza Galen, znany wszystkim adeptom sztuki medycznej rzymski lekarz-anatom. Kryzys popularności przypadł hirudolecznictwu w okresie gwałtownego rozwoju farmakologii. W czasch międzywojennych do pijawek jednak wrócono, a obecnie na całym świecie bezkręgowce te stosuje się po operacjach plastycznych przyszycia palca czy ucha.  W 2004 Food and Drug Administrator USA uznał pijawki za środek dopuszczony do lecznictwa na terenie Stanów Zjednoczonych.

Ale czy wiemy czym są dokładnie pijawki i na czym ta metoda polega? Pijawki to oliwkowo-zielone bezkręgowce, o przeciętnej długości ciała 120 milimetrów i średnicy 10 mm. Cechą charakterystyczną pijawki medycznej jest obecność dwóch przyssawek. Krew jest pobierana tylko przyssawką przednią, w której znajduje się otwór gębowy. 'Najedzona' pijawka zwiększa swoją objętość 5 razy, a masę nawet 10 razy.
Leczenie pijawkami nie polega na upuszczaniu krwi? Opiera się na wpuszczaniu przez otwór gębowy bezkręgowwca to układu krwionośnego pacjenta około 100 różnych związków, mających właściwości lecznicze. Pijawki działają: trombolitycznie, przeciwzakrzepowo, hipotensyjnie, immunostymulująco, przeciwbólowo i bakteriobójczo. Przeciwskazane sa jednak u kobiet w ciązy,chorych na AIDS i nowotwory, u dzieci poniżej 15 roku życia, u pacjentów po splenektomii, z anemią itp.

W Polsce pijawki lekarskie 'wolno żyjące' objęte są ochroną gatunkową od 1995 roku.. Są określane jako gatunek wysokiego ryzyka, narażony na wyginięcie.






0 comments:

Prześlij komentarz