czwartek, 20 października 2011

Szwajcaria #1 Luksus & Design


Szwajcaria to kraj bogaty. I nie chodzi tylko o bogactwo krajobrazów. Roczny dochód na mieszkańca wynosi u Helwetów 41.663 USD. Przewiduje się też, że w połowie XXI wieku wzrośnie on do ponad 80 tysięcy. Nic więc dziwnego, że Szwajcaria to istna kraina luksusu. Ba, zachęca nawet turystów do odwiedzenia szlaku Luksus & Design. Obejmuje on adresy luksusowych hoteli, w których turyści mogą wypocząć w przerwach od zakupów, adresy sklepów, gdzie można dokonywać niebanalnych zakupów, kontakt do producentów zegarków, w których ofercie można wybierać bez ograniczeń. A poza tym lukusowe butiki, domy mody, salony meblowe i wykwintne restauracje. Czego tylko dusza zapragnie.

Koszt życia jest w Szwajacarii bardzo wysoki. Zurych i Genewa zaliczane są nawet do najdroższych miast świata. Wysokie są zarówno koszty mieszkaniowe jak i koszty żywności i ubezpieczenia zdrowotnego, które jest tu obowiązkowe, lecz nie należy do automatycznych potrąceń z wynagrodzenia. Niedawno mieliśmy okazję słyszeć o masowych zakupach Szwajcarów w Niemczech. Przy bardzo silnym franku wprost zaleli oni granicę z Niemcami i splądrowali tamtejszy rynek.

Powierzchnia mieszkaniowa jest ograniczona i skupia się na Wyżynie Szwajcarskiej. Duże miasta cierpią od lat na poważny niedobór mieszkań. Przy tym społeczeństwo wyraźnie się starzeje, a gęstość zaludnienia całego kraju nie jest wysoka.

Komunikacja miejska i sieć transportu publicznego w Szwajcarii  są niesamowicie rozwinięte. Szeroka oferta biletowa sprawia, że podróżowanie pociągiem jest najwygodniejszym sposobem na poruszanie się po kraju. Specjalne usługi, takie jak wagony restauracyjne, przedziały biznesowe i miejsca zabaw dla dzieci są dostępne w wielu pociągach. Rozkłady jazdy kolei szwajcarskich są tak ułożone, że na przesiadki nie traci się zbyt dużo czasu. Jak w szwajcarskim zegarku funkcjonują godzinne połączenia do ośrodków turystycznych w całym kraju i co pół godziny połączenia między głównymi stacjami. Nowoczesne pociągi i smaczna kuchnia sprawiają, że podróż pociągiem przez Szwajcarię jest jeszcze większym przeżyciem. To romantyka podróżowania koleją w najlepszej postaci

Jeszcze trochę o historycznych aspektach odnośnie Szwajcarii. Helweci, Helwetowie to starożytny ród celtycki pochodzenia galijskiego. Od  IV wieku przed naszą erą lud ten zaczął zamieszkiwać tereny dzisiejszej Szwajcarii. Dlatego też na znaczkach pocztowych i monetach znajduje się nazwa Helvetia, a na samochodach i domenach internetowych 'ch' - Confederatio Helvetica.
0 komentarze:

Prześlij komentarz