piątek, 21 października 2011

Polska #21 Wieliczka zakupiona u pani Maryli


Będąc w Katowicach musiałem koniecznie odwiedzić najbardziej znany w Polsce sklep z pocztówkami - "U Pani Maryli". widokowka.com.pl Wybór kartek był niczym nie ograniczony, w przeciwieństwie do funduszy i czasu. Wszystkie zakupione katowickie kartki poszły na wysłanie, a tą zostawiłem sobie - jako pamiątkę buszowania po jednym z 12 strasznie długich pudeł z pocztówkami, które pani Maryla wyciąga spod lady dla wtajemniczonych. Niesamowite uczucie stanąć przed takim pocztówkowy zbiorem. Lekko odstraszają tylko ceny: 1.50 zł przy detalicznych zakupach i 1.40 zł za sztukę przy zakupie ponad 20 kartek. Ale za jakość trzeba płacić. A nigdzie  Polsce nie ma nawet porównywalnej oferty. Gdy następnym razem pojawię się w Katowicach na pewno lepiej przygotuje się czasowo i finansowo.

Kopalnia soli w Wieliczce to bardzo fajne i ciekawe miejsce, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako:
Zabytkowa Kopalnia Soli w Wieliczce (K IV / 1978)
Pokłady soli kamiennej w Wieliczce eksploatowane są od XIII w. Kopalnia rozciąga się na 9 poziomach i liczy 360 km chodników, w których znajdują się wyrzeźbione w soli ołtarze, posągi i inne dzieła sztuki; etapy pasjonującej pielgrzymki ku przeszłości tego zakrojonego na szeroką skalę przedsięwzięcia przemysłowego.

Komora Erazma Barącza zawdzięcza swoje walory widokowe jeziorku, które ma aż 9 metrów głębokości. Wypełnione jest ono solanką, czyli nasyconym roztworem soli. Drewniana galeria opasająca przystropową część komory służy do kontroli stanu technicznego ociosów, czyli solnych ścian. Na szczególną uwagę zasługuje również filar solny, będący naturalnym sposobem zabezpieczania wyrobisk po eksploatacji.0 komentarze:

Prześlij komentarz