niedziela, 8 stycznia 2012

Portugalia #1 Żółty tramwaj Electricio No 28Ostatnio ciężko mi się skupić na czymkolwiek. Choćby czytaniu "Chorób zakaźnych" Dziubka, nauce na egzamin z chirurgi czy nawet na dodaniu kolejnego wpisu na bloga. Wybrałem ostatnie, bo to jednak najprzyjemniejsze ze wspomnianych zajęcie. Tak więc dzisiejszy przypadek pocztówkowy dotyczy nowego w kolekcji  państwa - Portugalii, a konkretnie jest stolicy - Lizbony. Tam można bowiem spotkać słynne na całym świecie żółte tramwaje. A szczególnie jeden.

Obowiązkiem każdego turysty przyjeżdżającego do Lizbony jest przejażdżka jednowagonowym, staroświeckim tramwajem o numerze 28. Linia ta przebiega po niebywale stromych i wąskich uliczkach – w niektórych miejscach wagonik jest kilka centymetrów od budynków. Tramwaje na tej trasie mają pootwierane okna, specjalnie dla turystów, aby mogli doświadczyć na własnej skórze, jak wąskie są uliczki w centrum Lizbonye. Uwaga na głowy! Dwudziestką ósemką dojechać można od podnóża zamku, przez Baixa, do Bairro Alto. Warto poświęcić chwilę czasu!

Na pocztówce widać jak Electricio No 28 jadąc w kierunku Praca Luis da camoes mija pomnik XVI wiecznego poety Antonio Ribery Chiado. Jest to jedno z najpopularniejszych miejsc w Lizobonie. Cała trasa żółtego pojazdu prowadzi bowiem przez centrum.
Nie byłbym sobą, gdybym nie wspomniał przy tej okazji o moim mieście, czyli Łodzi. Po niej również jeździ kanarkowy tramwaj. No dobrze, niech już będzie trambus. Ale to przecież dużo ciekawsze niż tramwaj. Łódzki pojazd nie musi się ściśle trzymać wyznaczonej trasy. Tak więc wniosek zawsze ten sam: podziwiajmy odległe kraje, ale nie zapominajmy o wszystkich atrakcjach miejsc, które sana wyciągnięcie ręki.

Portugalia to z całą pewnością ciekawe państwo. Z pięknymi widokówkami, z pięknymi pocztówkami. Mam nadzieję, że jeszcze niejedna zagości na moim blogu. Może uda się też zebrać cały Półwysep Iberyjski. Od dziś brakuje jeszcze Andory i Gibraltaru.


                                           

0 komentarze:

Prześlij komentarz