środa, 22 lutego 2012

Rosja #4 Faberge i jaja carskieDokładnie 160 lat temu urodził się Karl Faberge, jubiler, artysta, designer, konserwator i wybitny przedsiębiorca.  Carl Faberge zamienił niewielką pracownię jubilerską w ogromne przedsiębiorstwo, które stało sie znane na całym świecie.  (Napis na kapeluszu - 30 maja)

Słowa powyżej to napisy w języku rosyjskim znajdujące się na tej uroczej pocztówce. Tłumaczenia dokonali: martewa i AnnoD-A. Dziękuje Wam raz jeszcze! Moja znajomość rosyjskiego pisanego jest zerowa, a mówionego sprowadza się do najpopularniejszych i najbardziej podobnych do naszego rodzimego języka zwrotów. Także bez pomocnych dusz nie mógłbym w pełni zinterpretować. tej pocztówki.

Napis na kapeluszu oznacza datę - 30 maja. W tym dniu, w roku 1846, urodził się Peter Carl Faberge, rosyjski jubiler i złotnik. Jego wyroby w kształcie jaj, wykonywane ze złota, bogato zdobione szlachetnymi kamieniami, macicą perłową, a także kością słoniową w środku zazwyczaj zawierały niespodziankę, okrytą ścisłą tajemnicą, aż do momentu otwarcia. Te słynne na całym świecie skarby sztuki jubilerskiej były odpowiednikiem ... pisanek. Jaja Faberge stanowiły bowiem prezent na Wielkanoc dla wybranek życia rosyjskich cesarzy. Pierwsze powstało w 1884 na zlecenie Aleksandra III, jako prezent dla jego zony Marii.
Ta tradycja podtrzymywana była co roku, a po śmierci Aleksandra jego syn Mikołaj "złoconymi" pisankami obdarowywał swoją żonę oraz matkę. Ostanie z dzieł jubilerów pracujących dla Faberge powstało w 1914 roku. Z 54 okazów do naszych czasów zachowało się 46 sztuk.

Jest to kartka w całej moje kolekcji, na którą najdłużej przyszło mi czekać: klik. Było warto!

1 komentarze:

  1. Zgadałby się z Salvadorem Dalim ;) Jednym z jego głównych motywów twórczych było właśnie jajko - symbol życia i twórczości i też robił takie kosztowne jajka z kamieni i metali szlachetnych :)

    OdpowiedzUsuń