środa, 14 marca 2012

Japonia #47 Tokyo Metropolitan Gouverment Building (Gotochi Card)
Tokyo Metropolitan Goverment, nazywany też Tokyo City Hall to drugi co do wielkości wieżowiec* w stolicy Japonii, liczący sobie 243 metry wysokości. Jest jednym z 47 prefekturowych siedzib systemu samorządowego, z tym jednak, że od placówek władz 46 pozostałych jednostek administracyjnych kraju nieco się różni. Głową miasta jest w Tokio wojewoda, funkcjonowanie władz lokalnych pod centralnym zarządem jest bardziej złożone i wymagałoby dłuższego wyjaśnienia, a ja sam póki co nie bardzo w tym systemie mogę się zorientować. Prefektura Tokyo dzieli się na 23 okręgi specjalne (dzielnice), 26 dużych miast, 5 mniejszych miast i 8 miasteczek. Jej władze są uznawane za najpotężniejsze i najbardziej wpływowych operacyjny ciało lokalnego systemu rządowego. Nie ma w tym nic dziwnego, w końcu 'stolyca'

Tokyo City Hall był najwyższym wieżowcem miasta przez 15 lat (1991 - 2006). Teraz tytuł ten sprawuje Midtown Tower (248 metrów). Nie można też nie wspomnieć o nowo wybudowanej wieży Tokyo Sky Tree, która liczy sobie aż ... 634 metry. Ale nie każdy budynek to wieżowiec (patrz*), a one przede wszystkim liczą się przy biciu rekordów i statystykach najwyższych budowli świata.

Główna wieża Tokyo City Hall  rozdziela się na dwie iglice w górnej części budynku. Architekt Kenzo Tange starał się, aby jego dzieło widziane z daleka przypominało chip komputerowy. Wiele jednak uznaje, że konstrukcja bardziej przypomina gotycką katedrę. Tokyo City Hall kosztowało 157 bilionów jenów (około 2 biliony dolarów). Budowla wywołała z tego powodu mnóstwo kontrowersji. Uznawano ją za trwonienie publicznych pieniędzy. Dziś jest to nieodzowny element japońskiej kultury, jak manga czy anime. W wielu filmach Tokyo City Hall było atakowane i niszczone przez Godzillę

Na 45-tym piętrze budynku znajduje się taras widokowy (wysokośc 202 metry), z pięknym widokiem na całą tokijską aglomerację i Górę Fuji.

Pierwsza kartka z 4 Serii Gotochi na moim blogu!

*Wieżowiec to stosunkowo wysoki nadziemny budynek wolno stojący posiadający fundamenty i dach, w którym przynajmniej 50 procent jego wysokości jest wykorzystana na piętra użytkowe. To kryterium odróżnia drapacze chmur od różnego rodzaju wolno stojących wież telewizyjnych (w których użytkowe piętra to jedynie galerie widokowe i restauracje) i kominów (pojęcie piętra tu nie występuje.

 


0 komentarze:

Prześlij komentarz