sobota, 29 września 2012

Singapur #13 ... Jeden z dziesięciu


Dwa tygodnie temu odważyłem się i spróbowałem swoich sił w teleturnieju Jeden z dziesięciu. A że mam pocztówkę z Singapuru, która bardzo mi się kojarzy z tym wydarzeniem, a nie za bardzo z niczym innym postanowiłem podzielić się wrażeniami na blogu. A właściwie pytaniami, które ślepy los mi przydzielił.

Pytanie Pierwsze:
Bitwy i wojny. Dwie bitwy nad Marną odbyły się podczas I czy II wojny światowej? Podczas pierwszej wojny światowej, dwukrotnie wojska francuskie pokonały przeciwników
Dobre pytanie na przetarcie. Dzisiaj poczytałem sobie sporo o dwóch bitwach pod Marną, pierwszej w 1914 i drugiej w 1918 - ciekawe zagadnienie. Nigdy wcześniej nie przywiązywałem do nich większej wagi ucząc się historii

Pytanie drugie:
Geografia. Nad którym morzem leżały Inflanty? Nad Morzem Bałtyckim, dawna kraina historyczna w dzisiejszej Łotwie i Estonii
Dosyć proste, aczkolwiek tu znajdując się pod wpływem stresu można był  łatwiej błąd popełnić. Chociaż to tylko moja subiektywna opinia. Gdy ma się trzy sekundy na odpowiedź bardzo dużo od indywidualnych doświadczeń, skojarzeń uczestnika.

Pytanie trzecie:
Armie świata. Czy w Wielkiej Brytanii służba wojskowa jest obowiązkowa? Nie, jest armia zawodowa i armia z poboru ochotniczego, ale nie ma obowiązkowej służby wojskowej
W czasie gdy pan Tadeusz Sznuk czytał to pytanie stanęły mi przed oczami obrazki brytyjskiej Gwardii Królewskiej, synów Diany odbywających służbę wojskową, a że na odpowiedź były tylko trzy sekundy na więcej skojarzeń czas nie pozwolił i tu popełniłem mój pierwszy błąd.

Pytanie czwarte:
Dania i napoje. Którą część rośliny cykorii wykorzystujemy do produkcji cykorii palonej: owoc, łodyga czy korzeń? Palony korzeń, używany jako namiastka albo domieszka do kawy.
I tu zaczęły się schody, bo została mi tylko jedna szansa. Zanim pan Sznuk przeczytał trzy warianty miałem strzelać w bulwę czyli korzeń ale za bardzo spodobał mi się wariant z łodygą. Swoją droga nigdy nie piłem kawy z domieszką cykorii. Warto byłóby spróbować.

Pytanie piąte:
Historia Anglii. Którą żoną Henryka VIII była Katarzyna Paar? Szóstą, ostatnią.
Pytanie z puli moich zainteresowań. Henryk VIII był barwna postacią i jego perypetie, kościoła anglikańskiego, jego córki nazywanej Bloody Mary (która z olbrzymim okrucieństwem prześladowała protestantów) i kolejnej córki Elżbiety, która powróciła do kościoła założonego przez swojego ojca to wdzięczny temat: zarówno do lektury, jak i do układania pytań do "Jednego z dziesięciu"

Pytanie szóste:
Fizyka. Jak nazywa się podstawowa jednostka temperatury w układzie SI? kelwin
Prosiłbym o więcej takich pytań. Czysta wiedza szkolna, na poziomie powiedzmy liceum. Część osób pewnie by stawiała na stopnie Celsjusza, ale trzeba pamiętać, że skala stworzona przez szwedzkiego uczonego jest 'użytkowa' i umowna. Celsjusz przyjął 0 stopni jako temperaturę krzepnięcia wody, a 100 stopni jako pułap w którym ta substancja wrze. Czyni to całą skalę bardzo obrazową, ale przy podstawianiu do wzorów i przeliczeniach nie pozwala na otrzymanie jakichkolwiek sensownych wyników..

Pytanie siódme:
Wojsko. Jak dawniej nazywał się żołnierz pełniący stałą służbie przy oficerze, słowo pochodzi z francuskiego? ordynans, był to zwykle szeregowy żołnierz
To pytanie zaskoczyło mnie zdecydowanie najbardziej. Ale jak już spadać, to z wysokiej kobyły;P

Do finału dostać się nie udało, jednak siódemka to w końcu szczęśliwa liczba. Poza tym jakby nie patrzeć miałęm dodatni bilans prawidłowych odpowiedzi względem popełnionych błędów. Inny plus -odpowiedziałem poprawnie na pytania ze wszystkich 'grubych' dziedzin wiedzy: historii, geografii historycznej, fizyki. Gorzej było z bardziej innowacyjnymi kategoriami jak Wojsko czy Dania i napoje. Szkoda, że nie zostałem zapytany z wiedzy medycznej, anatomicznej, sportowej  albo nawet z literatury. Ale nie można mieć wszystkiego.

2 komentarze: