piątek, 22 lutego 2013

Finlandia #10 O cukrzycy


Tydzień z fińskimi pocztówkami: odsłona piątaDzisiaj jestem już po piątym (przedostatnim) dniu ćwiczeń z pediatrii. Przez ostatnie dwa dni poznawaliśmy tajniki pracy diabetologa dziecięcego w szpitalnianej poradni. W dodatku wczoraj i dzisiaj zgłębiałem treści zawarte w "dużym Szczekliku" pod kątem zbliżającego sie coraz większymi krokami egzaminu z interny. Nic więc dziwnego, ze mając taką pocztówkę w odwodzie i to w trakcie 'fińskiego tygodnia' zdecydowałem się właśnie o niej napisać. I trochę na temat samej cukrzycy.

Ale zaraz, co właściwie ta nietypowa kartka z cukrzycą ma wspólnego? Samochód, dóch mężczyzn, las... Otóż diabetes jest jednym z głównych tematów filmu Road North: klik, z którego ten kadr pochodzi. Udało mi się nawet do tego filmu dotrzeć. Tyko jest pewien problem. Audio jest w oryginale - czyli po fińsku. A z pasujących napisów znalazłem tylko takie... w języku Suomi. Więc poczekam jeszcze trochę na napisy, a jeśli nie uda mi się ich zdobyć obejrzę całe dwie godziny po fińsku... Nie ma przecież jak oglądać dzieło w oryginale. Fiński jednak brzmieniem bynajmniej nie zachęca.

Road North to w Finlandii film bardzo, bardzo popularny. W Polsce zupełnie nie znany: klik. Dwójka głównych bohaterów widocznych na pocztówce odgrywana jest przez niesamowicie popularnych w kraju tysiąca jezior aktorów i piosenkarzy: Samuli Edelmanna i Vesa-Matti LoiriegoQR Code z odwrotu pocztówki prowadzi do strony internetowej http://www.diabeteselamaa.fi// A cóż jest po prawej górnej części tej strony? Oczywiście, że trailer filmu "North Road". Obiecuje, że gdy już go w końcu obejrzę w jakiejś zrozumiałej formie napiszę tutaj jego krótką recenzję. Ciekawi mnie bardzo aspekt w jaki ukazana została cukrzyca.

Fajnie, że Finowie podejmują takie akcje. Cukrzyca jest chorobą XXI wieku i każdy z nas kiedyś się z nią spotka w swoim otoczeniu. Większość spotkała się już do tej pory. W Polsce na cukrzycę chorują ponad 2 miliony osób.

Cukrzyca to ciężka choroba. Taka w której najlepiej odnajdują się ludzie inteligentni, dbający o siebie (lub dopiero przez cukrzycę do tego zmuszeni). Leczenie cukrzycy nie jest bowiem tylko korygowaniem poziomu cukru we krwi. Umożliwia prawidłowe funkcjonowanie nerek, oczu, nerwów obwodowych, chroni przed stanami zagrażającymi bezpośrednio życiu, miażdżycą, udarem, zawałem. Tyczy się to szczególnie DM1 (cukrzycy typu 1), która zwykle rozwija się we wczesnym dzieciństwie i młodzi ludzie praktycznie nie znają bez niej życia. Muszą idealnie dostosować insulinoterapię do swojego rytmu dobowego, sposobu odżywiania. Ci, którzy optymalnie kontrolują glikemię kłują się nawet 10 razy na dobę - mają do tego przekonanie, wiedzą, że to dla nich najlepsze. Jednak każdy człowiek taką nieustanną walką z choroba może się kiedyś zmęczyć.

Problemem cukrzycy jest nieprawidłowe działanie lub brak naturalnie wytwarzanej przez trzustkę insuliny. W cukrzycy typu 1 wyspy trzustkowe ulegają zniszczeniu. Insulina wydzielana jest w śladowych ilościach, po kilku latach od rozpoznania i leczenia endogennej insuliny nie ma już zupełnie. Wszystko zależy od insuliny egzogennej, dostarczanej za pomocą wstrzyknięć penem lub osobistej pompy insulinowej, zapewniającej ciągły, podskórny wlew.

Inaczej jest z cukrzyca typu 2. Tam problemem nie jest brak insuliny. Przez pierwsze circa 10 lat jest jej zdecydowanie za dużo! Sednem choroby jest jednak insulinooporność. Duże ilości insuliny krążą w ustroju (działając anabolicznie -> powodują otyłość) ale nie spełniają swojej roli nadrzędnej, czyli obniżania glikemii. Dlatego tez chorzy z cukrzycą typu II na początku leczeni są metforminą i innymi lekami doustnymi. Leki te, szczególnie właśnie metformina zwiększają insulinowrażliwość itp. Ogromnie ważna jest też dieta, zdrowy tryb życia. Jednak tabletki kiedyś przestaną działać, wyspy trzustkowe przestaną wydzielać insulinę i trzeba będzie przejść na terapie podobną jak w cukrzycy typu 1.

A to glukagon, zwany tez glukagenem. Nieodzowna rzecz dla osoby
chorującej na cukrzycę, zwłaszcza typu 1, w stanach nagłej hipoglikemii.

osobista pompa insulinowa

Stopa cukrzycowa w wersji bardzo mało drastycznej

Bransoletka dla cukrzyka

0 komentarze:

Prześlij komentarz