poniedziałek, 18 lutego 2013

Finlandia #6 Bardzo cenny okaz

Tydzień z fińskimi pocztówkami: odsłona pierwsza



Finlandia to państwo w którym zbieranie pocztówek jest bardzo popularne. Wystarczy powiedzieć, że licząca 5,5 miliona ludności kraina na północny Europy przez kilka lat zajmowała pierwsze miejsce na świecie, pod względem oficjalnie wysłanych pocztówek z postcrossingowym numerem identyfikacyjnym, a wśród 50 najaktywniejszych postcrosserów wszech czasów aż 19-stu to Suomi. Teraz Finlandia w statystykach spadła na miejsce czwarte; za Rosję, Niemcy i Holandię ale nie zmienia to faktu, że jest to dla pocztówek miejsce magiczne. Pełne ciekawych okazów i miłych ludzi, z którymi można nawiązać bardzo owocne wymiany.

Na "Przypadkach Pocztówkowych" Finlandia jest bardzo niedoreprezentowana. Postanowiłem to zmienić i z tej okazji dzisiaj zaczynam tydzień z pocztówkami z tego państwa. Tak się składa, że dzisiaj zacząłem również ostatnie już na moich studiach ćwiczenia z pediatrii, toteż pocztówka z tej okazji musi być 'dzieciowa'.

Kartka która możecie oglądać na powyższym skanie jest prawdziwym unikatem. Pochodzi z lat 50' XX wieku. Nieco pożółkła, ale zachowana w stanie niemal idealnym. I jaka piękna, jak by to pewnie przedstawicielki płci pięknej mogłyby zakrzyknąć.
Porusza temat dosyć w pediatrii ważny. Mianowicie zagrożenia jakie niesie otaczający świat małym dzieciom, które nie do końca rozumieją wszystkie jego zawiłości. Nie wiedzą, że zawartość kolorowej butelki z Kretem może doprowadzić do martwicy rozpływnej przełyku, a ładne muchomory czerwone są silną trucizną. I dopóki się tego nie nauczą rodzice muszą je bardzo uważnie pilnować, a i to nie zawsze stanowi gwarancję, jeśli malec jest wybitnie ciekawy świata.

1 komentarze: