wtorek, 19 marca 2013

Singapur #27 Badajmy piersi

Dzisiaj zacząłem blok ćwiczeń z onkologii. Jeden z ostatnich bloków na moich studiach. Z tej okazji pojawia się od dawna planowana pocztówka z Singapuru, z prorządowej akcji promującej wczesne wykrywanie raka piersi. Żeby oddać lepiej jej charakter postanowiłem zaprezentować również jej druga stronę. Warto zapoznać się z danymi z Singapuru.

W naszym kraju sytuacja ma się niezbyt dobrze. W Polsce około roku 2008 przeprowadzono masowa akcje wysyłania zaproszeń na mammografię wszystkim kobietom w wieku od 50 do 69 lat. Wystarczyło, że kobieta, która odebrała zaproszenie zadzwoniła pod któryś z numerów na tym zaproszeniu i mogła się umówić w dowolnie pasującym jej terminie na bezpłatne badanie. Jak myślicie ile kobiet odpowiedziało? Biorąc pod uwagę kampanie medialną, reklamy we wszystkich źródłach przekazu? 18%!!! Tyle w temacie.

Wnioski---> Panie badajcie swoje piersi, Panowie - pomagajcie swoim Paniom przy tym. A w kwestii prewencji - ruszać się dużo, uprawiać seks (najczęściej na raka piersi w Polsce chorują zakonnice klauzurowe) i zgłaszać do lekarza w celu oznaczenia BRCA1 jeśli w najbliższej rodzinie były przypadki raka piersi.

Warto tez pamiętać, ze rakowi piersi sprzyjają bezdzietność i późny wiek w momencie pierwszego porodu. Największe znaczenie ma czas, jaki upłynie od pierwszej miesiączki do pierwszej ciąży. A jak wiadomo coraz bardziej się on wydłuża. Ochronnie działa natomiast karmienie piersią.
2 komentarze: