poniedziałek, 25 marca 2013

Szwecja #2 Instytut Karolinska
Dzisiejsza pocztówka trafiła do mnie w ramach postcrossingu dawno temu. Wysłała ją kobieta, która pracuje jako sekretarka w Karolinska Instituet. Na odwrocie była nawet naklejka ze zdjęciem jej i jej kota. Ładnie podziękowałem, ale kartka nie zrobiła na mnie większego wrażenia i trafiła na samo dno pudła. A były to czasy, w których pocztówek miałem naprawdę niezbyt wiele i każda nowa niesamowicie mnie cieszyła.

Teraz wiem, że to naprawdę ciekawy okaz.
A wszystko dzięki II Konferencji PrzypadkiMedyczne.pl, a ściślej mówiąc pokonferencyjnym luźnym spotkaniu całej ekipy wraz z jednym z prelegentów - doktorem Machaczką. Na miejsce spotkania została wybrana Piwnica Świdnicka.
Doktor Machaczka jest ordynatorem oddziału hematologii we wspomnianym instytucie. A to w Szwecji. w Solnie, jednym z regionów Sztokholmu. Co się kojarzy ze Szwecją? Przede wszystkim Nagroda Nobla - przyznawana przez Królewską Szwedzką Akademię Nauk. Ale nie tylko przez te instytucję. W dziedzinie medycyny i fizjologii przez Instytut Karolinska.

Laureaci nagrody są wybierani przez Zgromadzenie Noblowskie Instytutu Karolinska, w skład którego wchodzi 50 profesorów tej instytucji. Ciałem wykonawczym Zgromadzenia jest Komitet Noblowski, który składa się z pięciu członków wybranych przez Zgromadzenie. Nominacja i selekcja kandydatów zaczyna się, we wrześniu roku poprzedzającego nadanie nagrody, przez wysłanie przez Komitet zaproszeń do nominacji do około 3000 profesorów z różnych światowych instytucji naukowych, poprzednich laureatów nagrody i członków Zgromadzenia. Nikt nie może nominować siebie samego. Z końcem stycznia następnego roku upływa termin nominacji, a w lutym Komitet zawęża liczbę nominowanych. Następnie od marca do maja zasięga się opinii wybranych ekspertów, by we wrześniu przedstawić Zgromadzeniu pisemny raport z rekomendowanymi kandydatami. Rekomendacje dyskutuje się na dwóch kolejnych zebraniach Zgromadzenia, które w październiku wybiera ostatecznych laureatów drogą głosowania większościowego. W tym samym miesiącu ogłasza się nazwiska laureatów. Nazwiska nominowanych, jak i nominujących, a także opinie i przebieg wyborów pozostają utajnione (klauzula tajności dotyczy zarówno kontaktów publicznych, jak i prywatnych) przez następne 50 lat

Najnowszym laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny jest John Gurdon, za odkrycie, że dorosłe komórki można przeprogramować tak, by stały się one komórkami pluripotentnymi.


Poniżej zdjęcia najstarszej restauracji w Europie, czyli Piwnicy Świdnickiej, w której przyszło mi posłuchać o kształceniu lekarzy w Szwecji, systemie zdrowotnym, ale także o Wikingach, odkrywaniu Ameryki na kilka wieków przed Kolumbem czy królach Polski z dynastii Wazów.
Sala Glidii Kupieckich i Ławników.
0 komentarze:

Prześlij komentarz