poniedziałek, 15 kwietnia 2013

Polska #104 Zdrowie publiczne

Po ćwiczeniach ze Zdrowia publicznego, jakby nie patrzeć - jednych z ostatnich na moich studiach postanowiłem skrobnąć co nieco i tutaj. Na moim troszkę ostatnio przykurzonym blogu. Co będzie tematyką? Rzecz jasna nieco faktów odnośnie polskiej i łódzkiej sytuacji na 'rynku zdrowia'.
W formie ciekawostek.

* Współczynnik feminizacji w Polsce wynosi 107. Oznacza to, że na każdych 100 mężczyzn przypada 107 kobiet. Taka jest średnia w całym kraju, ale współczynnik feminizacji w samej Łodzi wynosi aż 120. Teoretycznie jest w czym wybierać.

* Pod względem wielu zestawień województwo łódzkie wypada najgorzej - dostępu do internetu, wyposażenia mieszkań w kanalizację, ilości wypadków drogowych, ilości rannych w wypadkach drogowych, nadumieralności mężczyzn.

* Nadumieralność mężczyzn to wskaźnik, który mówi o tym, że w każdej z odpowiadających sobie grup wiekowych populacji mężczyzn i kobiet standaryzowany współczynnik umieralności jest wyższy w przypadku mężczyzn. Największa różnica jest w grupie wiekowej 20-24 lata - umiera tam ponad 4 razy więcej osobników płci męskiej. Natomiast na terenie Łodzi ... prawie 7 razy więcej.
        Wszystko przez kobiety...

* Jest aż 146 chorób zakaźnych które należy obowiązkowo zgłaszać do SANEPIDu: klik. Poza chorobami zakaźnymi należy zgłaszać też nowotwory złośliwe, choroby zawodowe i choroby psychiczne.

* W Polsce jest 836 szpitali, w tych 509 publicznych, 286 niepublicznych i 41 obiektów MSWiA oraz MONu. W roku 2010 hospitalizowanych było 8,3 miliona osób. W lecznictwie otwartym udzielono 250 milionów porad, z czego ponad 130 milionów stanowiły wizyty u lekarza POZ.

* Model umieralności w Polsce:
1. Choroby układu krążenia 46% (od 1991 tendencja spadkowa)
2. Nowotwory 25%
3. Urazy 6,2%.

* Główne przyczyny zgonów z powodu chorób układu krążenia w województwie łódzkim:
1. Inne (wg ICD) - kardiomiopatie, , niewydolność serca
2. Choroby naczyń mózgowych (głównie udar niedokrwienny)
3. Choroby tętnic, tętniczek (głównie miażdżyca)
4. Choroba niedokrwienna serca.

Wnioski...

Na Zdrowie, Jan Kochanowski

Szlachetne zdrowie,
Nikt się nie dowie,
Jako smakujesz,
Aż się zepsujesz.


Tam człowiek prawie
Widzi na jawie 
I sam to powie,
Że nic nad zdrowie
Ani lepszego,
Ani droższego;
Bo dobre mienie,
Perły, kamienie,
Także wiek młody
I dar urody,
Miejsca wysokie,
Władze szerokie
Dobre są, ale -
Gdy zdrowie wcale


Gdzie nie masz siły,
I świat nie miły.
Klejnocie drogi,
Mój dom ubogi
Oddany tobie
Ulubuj sobie !


0 komentarze:

Prześlij komentarz