wtorek, 16 kwietnia 2013

Szwecja #3 Ruch to zdrowiePocztówka ze Szwecji, z wystawy Body Worlds, ale chciałbym odnieść się do aktywności fizycznej w Polsce.

Otóż okazuje się, że 70% populacji naszego pięknego kraju powyżej 18 roku życia ma hipercholesterolemię. Aż 60% wykazuje się nadwagą, albo otyłością. Na nadciśnienie cierpi 40%, papierosy pali 30%. A kryteria zespołu metabolicznego spełnia aż 20%.

Włos jeży się na głowie.

Stąd też namowa do zmiany trybu życia, która zawiera się w czerech podpunktach:
1. Zaprzestanie palenia jeśli ktoś jest pod wpływem tego nałogu.
2. Redukcja masy ciała u osób z nadwagą
3. Zdrowa dieta - ubogotłuszczowa, zbilansowana.
4. Regularna aktywność fizyczna.

Według najnowszych wytycznych zalecane jest poświęcanie w tygodniu na wysiłek fizyczny o umiarkowanym nasileniu od 2,5 do 5 h. W przypadku wysiłku o dużej intensywności można ten czas skrócić do 1,5-2,5 godziny.
U pacjentów po zawałach i temu podobnych incydentach 'stare', oklepane 3 x 30 minut w tygodniu. Najlepiej w postaci szybkiego marszu, jazdy na rowerze, pływania.

Pogoda za oknem piękna.|
Do roboty!

Ja wróciłem  właśnie z ping ponga. Graliśmy ze współlokatorem około godziny. Wysiłek o co najmniej umiarkowanym stopniu jeśli nie wyższym. Wczoraj to samo przez ponad godzinę - jutro trzeba się przerzucić na coś na świeżym powietrzu.

Tylko ta nauka do egzaminu z pediatrii..
Nie ma lekko.

Mam przynajmniej wymówkę w kwestii nieregularnych blogowych wpisów - spędzam wolny czas aktywniej niż nad komputerową klawiaturą.
2 komentarze:

  1. aaaa tam gadanie, chociaż w sumie 11 godzin w pracy dziennie na nogach + działeczka :)

    OdpowiedzUsuń
  2. A ja właśnie ostatnio wziąłem się za siebie. Zobaczymy jak długo w tym wytrzymam :)

    OdpowiedzUsuń