poniedziałek, 11 listopada 2013

Polska #119 Święto Niepodległości
W tym wyjątkowym dla Polaków dniu obchodzone jest Narodowe Święto Niepodległości, upamiętniające odzyskanie przez Polskę niezależności i suwerenności w 1918 roku.
Już w sierpniu 1918 roku, po 4 letnich zmaganiach zbrojnych na frontach pierwszej wojny światowej, klęska państw bloku centralnego była niemalże przesądzona. Nawet Rosja, przedstawiciel zwycięskiej Ententy, ze względu na ogromne zniszczenia  i ruchy rewolucyjne musiała się wycofać z wojny, a sytuacja polityczna na arenie międzynarodowej Europy, ustalona ponad sto lat wcześniej podczas Kongresu Wiedeńskiego w 1815 roku, miała obrócić się w proch.

Okoliczności były sprzyjające i narodowi polskiemu udało się wreszcie odzyskać niepodległość.Dnia 11 listopada 1918 roku doszło bowiem do podpisania kapitulacji przez wojska niemieckie walczące na froncie zachodnim. A zanim jeszcze do tego doszło prezydent Stanów Zjednoczonych Woodrow Wilson podyktował 14 punktowa deklarację, której punkt 13 głosił, iż zaistniała konieczność odtworzenia niezależności państwa polskiego z wolnym dostępem do morza. Decyzję tę poparły państwa starego kontynentu. Niepodległość. Po 123 latach.

Sytuacja była jednak skomplikowana. W wyniku II wojny światowej Polska ponownie znalazła się w rękach okupantów. Po jej zakończeniu prawie natychmiast została włączona w blok państw demokracji ludowej i orbitę wpływu Związku Radzieckiego. Polska stała się kolejnym 'demoludem". Dla komunistów II Rzeczypospolita była narodem "burżuazyjno-faszystowskim". Jóżefa Piłsudskiego okrzyknięta "przedwojennym faszystą" czyniąc z niego tym samym wroga publicznego ludu polskiego numer 1.

W 1945 roku, nowym, zastępczym świętem narodowym została ogłoszona data kompletnie bzdetna: 22 lipca - rocznica ogłoszenia manifestu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego. Czyli dojścia do władzy komunistów w Polsce.

Święto Niepodległości oficjalnie zostało przywrócone dopiero w 1989 roku podczas obrad Okrągłego Stołu. Wtedy to Polska po raz drugi w XX wieku odzyskała swoją niezależność i upragnioną wolność.

A dziś... 11 demonstracji, dwa marsze i bieg, a także początek szczytu klimatycznego ONZ - tak zapowiada się 11 listopada w Warszawie. Bieg Niepodległości popieram.
----------


Wszystkie przedstawione powyżej pocztówki pochodzą z łódzkiego Muzeum Tradycji Niepodległościowych. Inne z tej samej serii pokazałem na blogu wcześniej, z okazji 3 maja klik. Ale zdecydowanie wszystkie pasują najlepiej do 11-listopadowej rocznicy i w celu upamiętnienia tego niezwykle ważnego wydarzenia zostały przygotowane.

Ze swojej strony dodam, że w sobotę 9 listopada odbył się 72 Parkrun Łódź, na którym wielu uczestników postanowiło uczcić święto narodowe odpowiednim strojem: klik. Nie zabrakło i mnie.
http://www.dzienniklodzki.pl/artykul/1038471,72-parkrun-w-parku-poniatowskiego-biegali-w-barwach-narodowych-zdjeciafilm,id,t.html


2 komentarze:

 1. fajny klimat pocztóweczek...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za komentarz. Dawno nikt u mnie nic nie pisał.
   Jeśli mowa już o pocztówkach z Muzeum Tradycji Niepodległościowych mam ich cały komplet - 16 sztuk kartek, będących replikami dawnych, oryginalnych i zgromadzonych przez muzeum, pocztówek.

   Usuń