czwartek, 7 listopada 2013

San Marino #1 Nareszcie coś nowego


Bardzo dawno w mojej kolekcji nie pojawiła się pocztówka z nowego państwa.
Aż do spotkania z koordynatorem stażu podyplomowego na które Marta - koleżanka stażystka przyniosła trzy pocztówki, owoc wyjazdu Chóru Uniwersytetu Medycznego do Rimini. Swoją drogą ciekawe okazy do kolekcji dostarczają takie wyjazdy: klik. Warto do Marty się uśmiechać.

San Marino przeciętnemu Polakowi zapewne kojarzy się z .. kiepściutką, amatorską reprezentacją piłkarską oraz oczywiście jako enklawa na terenie Włoch. Ciekawy jest fakt, że to mikroskopijne państwo uznawane jest za najstarszą republikę świata! Utworzona została ona przez chrześcijańskiego kamieniarza, świętego Marinusa. No tak. San Marino - wszystko jasne.
Ja podaje Wikipedia Gdy Marinus uciekał przed prześladowcą chrześcijan – cesarzem rzymskim Dioklecjanem, ukrył się na szczycie Monte Titano (najwyższe z siedmiu wzgórz San Marino) i tam założył małą wspólnotę chrześcijańską. Właścicielka ziemi, pani Rimini zapisała ją w testamencie wspólnocie chrześcijańskiej.
Hmm, Rimini. Więc jeszcze raz muszę zerknąć na mapę Włoch. I wszystko jasne. Rimini znane jest min. z tego, że leży blisko San Marino. Z miastem związany jest słynny reżyser filmowy, Federico Fellini. W 2003 roku otwarto tam nawet muzeum poświęcone osobie jego oraz  małżonki Felliniego, Giulietty Masiny.


0 komentarze:

Prześlij komentarz