czwartek, 5 grudnia 2013

Bośnia i Harcegowina #1 Banja Luka





To nie żadna bajeczka - nowe państwo do kolekcji. Pocztówka pochodzi z prywatnej wymiany, dokonanej z dużą doza podejrzliwości ze strony nadawcy. Ale gdy moja karteczka doszła na Bałkany, odpowiedź wreszcie nadeszła. Całkiem przyjemny multiview.

Bośnia i Harcegowina to bardzo skomplikowane państwo. Z nazwy wynika, że składa się z dwóch odrębnych części, tak jak kiedyś mieliśmy do czynienia z Serbią i Czarnogórą. Nic jednak mylnego. Bośnia i Hercegowina podzielona jest na dwie prowincje: Republikę Srpską i Federację Bośni i Hercegowiny. Trzeba tu zaznaczyć, że Hercegowina jest krainą geograficzną, a nie polityczną. Podział kraju na prowincje nie ma nic wspólnego z nazwą, bo i Federacja Bośni i Hercegowiny i Republika Srpska są po części umiejscowione w Bośni, a po części w Hercegowinie. Dlaczego zatem taka długa i skomplikowana nazwa, zamiast mówić po prostu Bośnia? No cóż, wersje są oczywiście różne i zależne od tego, czy czytamy chorwacki, serbski czy bośniacki podręcznik do geografii. Ogólnie wyjaśnienie jest zbliżone do tego, dlaczego nie ma Birmy, a jest Myanmar, czyli po prostu Chorwaci i Serbowie byliby niespecjalnie szczęśliwi z życia w kraju, którego nazwa wynika z narodu Bośniaków.

Banja Luka to stolica Republiki Srpskiej. Banja Luka jest zamieszkałą w większości przez Serbów. Łatwo się domyślić. Federacja Bośni i Harcegowiny zamieszkana jest natomiast przeważnie przez Bośniaków i Chorwatów. Im bliżej granicy z Chorwacją tym tych ostatnich więcej.


0 komentarze:

Prześlij komentarz