środa, 4 grudnia 2013

Turcja #2 Hagia SofiaOstatnio głównie pocztówki z Ustronia na blogu. Nosz ileż można. Zmieniamy klimat na turecki. A jutro pojawi się kartka z nowego państwa w kolekcji.

Choć wydaje się, że to banał, ale Stambuł to naprawdę wyjątkowe miejsce. Największe miasto Turcji jedna z największych aglomeracji świata to jedyna metropolia położona na dwóch kontynentach. Tylko w Stambule możemy obserwować jak na naszych oczach przenikają się i uzupełniają kultura, historia i tradycje wschodu i zachodu, tworząc unikalnego ducha tego miasta.

Hagia Sophia, czyli Kościół Mądrości Bożej to najbardziej charakterystyczna budowla Stambułu.

Co mówi lista UNESCO?

Zabytkowe dzielnice Stambułu (K i, II, III, IV / 1985)
Położenie strategiczne Stambułu, nad cieśniną Bosfor, między Bałkanami i Anatolią, między Morzem Czarnym i Morzem Śródziemnym, sprawiło, że przez przeszło 2 tys. lat był on ściśle związany z ważnymi wydarzeniami politycznymi, religijnymi i artystycznymi. Do arcydzieł Stambułu zaliczają się dawny hippodrom Konstantyna, pochodząca z VI w. bazylika Hagia Sophia i meczet z XVI w. Obecnie, zabytki Stambułu są coraz bardziej zagrożone przeludnieniem, zanieczyszczeniem przemysłowym i niekontrolowaną urbanizacją.


0 komentarze:

Prześlij komentarz