sobota, 22 października 2011

Japonia #22 Bocian leci, niesie dzieci (Gotochi Card)


Kartkę dostałem od Lyo, kolejnej przemiłej osoby z Japonii. Przedstawia bociana czarnodziobego, czyli symbol prefektury Hyogo. Lyo mieszka w tej prefekturze, a pracuje w pobliskiej Osace. Przysłała mi więc po jednej kartce z obu.

Bocian czarnodzioby to gatunek zasiedlający bagna z kępami drzew, wilgotne łąki i doliny rzeczne na terenach lasów W Japonii można go spotkać także na terenach użytkowanych ekstensywnie i polach ryżowych. Gnieździ się pojedynczo lub w małych zgrupowaniach. Boćki te zakładają swoje mieszkania na drzewach, wyjątkowo na budynkach. Żerują pojedynczo. Ofiary na lądzie lokalizują wzrokiem, natomiast w wodzie dotykiem. Żywą się pokarmem różnorodnym, zwłaszcza rybami – piskorzem, karasiem, owadami. Zjadają więc w dużych ilościach szarańczaki i chrząszcze, płazy, drobne ssaki, ślimaki i dżdżownice.
Bocian czarnodzioby jest gatunkiem globalnie zagrożonym.

Japończycy bardzo dbają o ochronę bocianów czarnodziobych. Polecam japońskojęzyczną niestety, oficjalną stronę Hyogo Prefectural Homeland for the Oriental White Stork klik. Bocian bowiem w Japonii, a już szczególnie w Hyogo traktowany jest jako specjalny skarb narodowy. To własnie w Toyo'oka zmarł ostatni wolno żyjący bocian czarnodzioby w Japonii i tutaj też zaczęło się odtwarzanie tego gatunku dzięki osobnikom sprowadzanym z Rosji. Sukcesy reprodukcyjne doprowadziły do przełomowego wydarzenia. Dziko żyjące bociany czarnodziobe po raz pierwszy od 40 lat złożyły jaja.

W 2010 roku rezerwat liczył sobie już ponad 40 par bocianich skrzydeł. Wszystko zmierza w jak najlepszym gatunku a bociany mają się coraz lepiej.Jest to kartka numer 100! na moim blogu. (nie wliczając części łódzkiej). Jak ten czas szybko leci

4 komentarze:

 1. Fajny bociek! Ja się doczekać nie mogę wszystkich Twoich Gotochi nowości! Chociaż sama wolę maiko i Fuji...

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuje. Niektóre z nowości bardzo fajne są.
  Ja wczoraj o 4 wróciłem z imprezy ale i tak kartkę dodałem. Tylko jeszcze zostaje jej opis.

  OdpowiedzUsuń
 3. Do Ciebie warto zaglądać choćby dla samych opisów! :) [pokłony]

  OdpowiedzUsuń