piątek, 3 lutego 2012

Polska #37 UNESCOwy Kraków widziany oczami osoby z AMD
Obraz widziany przez pacjenta z degeneracją plamki związanej z wiekiem (AMD).
Image seen by patient with age related macular degeneration.


Tym razem ciekawe połączenia. Kartka medyczna przedstawiająca również obiekt wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Z resztą cała seria pocztówek wydanych przez Stowarzyszenie "Z siedzibą w Warszawie" dotyczy zdjęć znanych miejsc stolicy Polski oraz Krakowa. A tak się składa, iż stare miasta obu tych aglomeracji znajdują się na wspomnianej Liście. Więc o połączenie Medycyna + UNESCO wcale nie jest tak trudno, jak mi się dotychczas wydawało.
A wszystko dzięki Beacie.

Ale zaraz. Niektórzy zastanawiają się co widać na tym zdjęciu. Pomocą niech będą poniższy obrazekTak, tak. Rynek Główny Krakowa. A konkretnie Kościół św. Wojciecha. Ja początkowo patrząc na inne zdjęcia myślałem, że kartka przedstawia róg Sukiennic, ten który widać na tym zdjęciu na wprost kościoła.. Obie budowle przy rozmazanych zdjęciach robionych od dołu można pomylić. Ale jednak kolor wiezyczki i ta niższa część budowli z czarnym dachem są charakterystyczne...

Cudzoziemcom zbierającym UNESCO nie ryzykowałbym wysyłanie takiej kartki. Ale Polakom już jak najbardziej. Są unikalne - cały nakład to jak na razie 500 egzemplarzy.

Stare Miasto Krakowa to miejsce wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa w 1978 r., czyli jako jedno z pierwszych 12 obiektów na świecie. Obszar wpisany obejmuje Stare Miasto w obrębie dawnych murów, Wzgórze Wawelskie oraz dzielnicę Kazimierz i Stradom.

Wpis na podstawie kryterium IV. 
Stare Miasto Krakowa, dawnej stolicy Polski, rozciąga się u stóp Zamku Królewskiego na Wawelu. XIII-wieczne miasto kupieckie posiada największy w Europie rynek, liczne zabytkowe kamienice oraz bogato wyposażone pałace i kościoły. O świetnej przeszłości Krakowa świadczą fragmenty XIV-wiecznych murów miejskich, położona na południu miasta średniowieczna dzielnica Kazimierz, z zabytkowymi synagogami, Uniwersytet Jagielloński oraz katedra gotycka, w której pochowani są królowie Polski.

A tutaj mapka Krakowa z oficjalnej strony UNESCO, z zaznaczeniem co do metra co jeszcze wchodzi, a co nie w krąg terenu wpisanego na Lstę Światowego Dziedzictwa.


0 komentarze:

Prześlij komentarz