czwartek, 22 marca 2012

Malezja #2 Friendly facesBardzo piękna, pełna radości i optymizmu pocztówka, która przywędrowała do mnie prosto z Kuala Lumpur. Od Kury, Żywiciela i Przychówka z ich malezyjskich wakacji. Niezmiernie się ucieszyłem, gdy ją dostałem. Tyle orientalnych, uśmiechniętych egzotycznych twarzy na raz! A do tego większość reprezentowana przez płeć piękną. Wcześniej nie widziałem tego typu pocztówki - skonstruowanej z kilkunastu (tu 24) zdjęć mieszkańców danego regionu. A przecież dany kraj, to głównie ludzie, którzy w nim mieszkają, ich tradycje, kultura. Na drugim miejscu budowle i cuda przyrody. Malezja uznawana jest za tygiel kultur, kraj pełen różnorodności i widać to tutaj doskonale. Powtórzę się, ale jest to kartka po prostu rewelacyjna i dumnie dołączy do mojej domowej kolekcji.

Malezja czy też Malaysia to państwo położone w Azji Południowo-Wschodniej, plasujące się na miejscu 67 (trzy pozycje przed Polską), na liście państw świata o największej powierzchni oraz na miejscu 43 pod względem liczby ludności (tu już o 9 pozycji niżej od Polski). Stolicą kraju jest wspomniane Kuala Lumpur, jednostka monetarna to ringgit, a około 58% mieszkańców wyznaje islam. Z persepktywy Polski jest to niemal koniec świata. Malezja to różnorodność - należy się przygotować na podróż w czasie o wiele lat wstecz lub dać się ponieść nowoczesności. Znajdziemy tu egzotyczną mieszankę starego i nowego. W miastach (inteligentne) wieżowce, szybki transport miejski, najnowsze systemy telekomunikacyjne i technologie informatyczne są dowodem nowoczesności i postępu. A tuż obok, o kilka minut jazdy samochodem, można znaleźć prawdziwie rustykalną w charakterze wieś.

Teraz pora na obraz Malezji 2012 widzianej polskimi oczami. Najlepiej mieć bowiem wyobrażenie o danym kraju nie z przewodników, telewizji, globalnych statystyk tylko od ludzi, którzy dane miejsce odwiedzili  i opisali:

0 komentarze:

Prześlij komentarz