sobota, 6 października 2012

Polska #84 Pielęgniarka


Pielęgniarka
to samodzielny zawód z grupy specjalistów do spraw zdrowia. Sprawuje opiekę medyczną nad pacjentem (m.in. pielęgnacja pacjenta, podawanie leków, wykonywanie iniekcji, wlewów dożylnych), asystuje lekarzowi w czasie zabiegów, operacji, wypełnia zlecenia lekarskie w procesie diagnostyki, leczenia i rehabilitacji, a także zajmuje się szeroko rozumianą edukacją zdrowotną i promocją zdrowia. Dawniej posiadała wykształcenie średnie (liceum medyczne, medyczne studium zawodowe), a obecnie wyższe pierwszego stopnia (licencjat pielęgniarstwa), drugiego stopnia (magister pielęgniarstwa) lub trzeciego stopnia (doktor nauk o zdrowiu) uzyskiwany na wydziałach Zdrowia Publicznego lub Pielęgniarstwa i Położnictwa uczelni medycznych.

Dla lekarza i dla pacjenta bardzo ważna osoba, bez której funkcjonowanie szpitala, czy też nawet gabinetu POZ byłoby niemożliwe. Instytucja jednak często niedoceniania, oraz taka, która pełniąc rolę pośrednika między pacjentem a lekarzem często zbiera krytykę kierowaną do tego ostatniego.
Odsyłam do tekstu źródłowego opisującego ostatnie protesty pielęgniarek polskich w Warszawie: klik

Niepodważalnym faktem jest to, że pielęgniarki pracują ciężko i dostają za to stosunkowo niskie wynagrodzenie. Nie podejmują żadnych decyzji w sprawach leczenia pacjentów, ale wykonują wiele zabiegów, iniekcji, czynności medycznych i najczęściej to od nich zależy jak pacjent się czuje i w jakim jest stanie. Co do empatii, podejścia do pacjenta. Są różne pielęgniarki i różni lekarze. Nie można uogólniać. Na pewno w ogólnie przyjętej hierarchii (przez pacjentów, środowisko medyczne) lekarze stoją wyżej i powoduje to czasem konflikty oraz lekceważący stosunek lekarzy względem pielęgniarek. Ale widziałem wiele oddziałów na których wzajemne relacje układaja się bardzo dobrze, pacjenci również nie narzekają. Pozostają jednak kwestie finansowe, które w sytuacji ekonomicznej, ustrojowej i systemowej Polski wydają się nie do poprawienia.

Pielęgniarki mogłyby wyjechać z a granicę, aloe wiele z nich ma w Polsce rodzinę i nie chce zmieniać otoczenia. Ekspansja dotyczy głównie młodszych adeptek tego zawodu medycznego. Z tego powodu stan służby zdrowia za powiedzmy 20 lat budzi ogromne wątpliwości. Wszystko zmierza do sytuacji, w której pielęgniarkami w następnych pokoleniach będą osoby słabo wykształcone, które nie mogły znaleźć sobie innego zawodu i będzie im podpowiadał ten rodzaj pracy i pensja. A to bardzo obniży jakość służby zdrowia w Polsce.

2 komentarze:

  1. Zmieniłeś już adres na łódzki? Pytam, żeby nadal podsyłać jakieś kartki ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Tak, adres taki jak przed rokiem, ten sam akademik.

    Pozdrawiam serdecznie
    D.

    OdpowiedzUsuń