czwartek, 13 czerwca 2013

Łódź - Najsłynniejsze murale - Motyl Pewexu
O łódzkich muralach coraz głośniej. Nie tylko w Polsce, ale o tym za chwilę. Wszystko za sprawą Etam Cru i ich kolejnego muralowego projektu: klik. Prawda, że fajne? Niestety na razie nie spotkałem się jeszcze z pocztówkami przedstawiającymi nowe, artystyczne, szeroko swoją drogą innymi sposobami promowane murale. Może przyjdzie na to jeszcze czas.
Myślę jednak, że teraz jest najlepsza pora napisać nieco o najładniejszym spośród murali rodem z PRLu.
Przedsiębiorstwo Eksportu Wewnętrznego "PEWEX".
Najbardziej rozpoznawalny łódzki mural dzięki wielkiemu motylowi Peweksu. W sklepach tego przedsiębiorstwa można było kupić towary z Zachodu, takie jak jeansy czy klocki LEGO. Mural powstał w 1987 roku. Zaprojektowany został przez Jerzego Bystrego i Pawła Parzyckiego, a przy realizacji współpracował z nimi Zenon Adamkiewicz.


W górnym lewym rogu znajduje się napis "Przedsiębiorstwo Eksportu Wewnętrznego". Sam napis obnaża absurdy PRLu, jednakże są tacy, którzy potrafią owa karkołomną konstrukcję stylistyczno-ideologiczno-finansową wytłumaczyć. Poniżej znak firmowy Peweksu, a jeszcze niżej napis "poleca atrakcyjne towary importowane". Na dole oczywiście znajdowało sie wejście do sklepu.
Dziś drzwi te prowadzą do Instytutu Goethego czy wydziału filologii germańskiej Uniwersytetu Łódzkiego.

                              
                               O łódzkich muralach piszą nawet w... Brooklynie. Co prawda nie o tych z PRLu, ale tych z XXI wieku
http://www.brooklynstreetart.com/theblog/2013/06/10/large-murals-adorn-the-city-of-lodz-in-poland/#.Ubcv7OfwnZf


0 komentarze:

Prześlij komentarz