piątek, 25 kwietnia 2014

Polska #146 BolesławiecSkan wygrzebany z czasów gdy będąc jeszcze studentem IV czy V roku potrafiłem wysyłać i dostawać kilkanaście pocztówek tygodniowo.

Bolesławiec to miasto o którym wcześniej nigdy nie miałem okazji usłyszeć. Na pocztówce prezentuje się bardzo intrygująco. Multiview, ale jakie wyważone i imponujące. Przyjrzyjmy się więc Bolesławcowi bliżej. Miasto to położone jest w województwie dolnośląskim. Według wszelakich źródeł jest bardzo urokliwe. Ciągną się przez nie mury obronne jeszcze z czasów średniowiecza. Barokowy ratusz oraz XIX-wieczne budowle nadają miastu dodatkowy czar.

Nazwa „Bolesławiec” jest patronimiczną nazwą wywodzącą się od słowiańskiego imienia Bolesław złożonego z dwóch członów staropolskiego nieużywanego obecnie określenia bole(j) oznaczającego bardzo oraz sław oznaczającego sławę. Imię to oznacza dosłownie „bardzo sławny” Bolesławiec został nazwany tak na cześć fundatora Bolesława I Wysokiego, który założył miasto około 1190 roku nadając mu liczne przywileje. A dziś w Polsce mało kto wie, co to za miasto i gdzie leży.

W Bolesałwcu znajdują się również duże zakłądy ceramiczne: klik

0 komentarze:

Prześlij komentarz