sobota, 17 marca 2012

Polska #45 Lekarz, aptekarz i śmierć

Jan Kanty Wojnarowski
Lekarz, aptekarz i śmierć, 1853


Dzisiaj pisałem egzamin z chorób zakaźnych. Jak poszło dowiem się za tydzień, z resztą nie jest to do końca temat tego posta. Pocztówka wyżej zaprezentowana została zakupiona przez 
Atę, mistrzynię w wyszukiwaniu dla mnie kartek o tematyce medycznej. Beata znalazła ją w Zachęcie, w księgarni, która oferuje mnóstwo pocztówek związanych ze sztuką. Pomyślała o mnie i wysłała mi to cudo! A sama kartka doskonale pasuje przecież do chorób zakaźnych!

W przeszłości choroby zakaźne dziesiątkowały ludność świata. Dziś w krajach uprzemysłowionych sytuacja "wygląda dużo lepiej. Natomiast w krajach Trzeciego Świata, pardon - poprawniej byłoby 'na obszarach rynków wschodzących", choroby zakaźne nadal są bardzo dużym problemem. Tak nawiasem mówiąc pojęcie Trzeciego Świata wprowadził nieświadomie Winston Churchil, który podzielał świat na USA i państwa im podległe, oraz ten drugi, zły obszar - Rosję czy też ZSRR i kraje im podległe. A Afryka, Ameryka Południowa itd. zostały automatycznie przypisane do Trzeciego Świata.

Pora na przyjrzenie się fraszce Jana Kantego Wojnarowskiego:

Nuż Aptekarzu Z Doktorem
Daley za tym skocznym Chorem
Wszakto wasze Kardynały
Nie jednego rozbulały
Teraz na Was przyszła Kryska
Skosztować mego igrzyska

Fraszki puhadła i trąbki
Alembik Plaste Mixtura
Kiedy Woyt wyszczerzy zębki
A gachi zabrzmią mazura
Hey Kubo! Conta vim morfis
Non crescilberba incortis


Hmm...2 komentarze:

  1. noooo to jak komentarz do reform ustawowych listy leków refundowanych :)

    OdpowiedzUsuń