niedziela, 3 czerwca 2012

Ukraina #5 Charków. Pocztówka z oficjalnym logotypem Euro 2012"Pajęcza Arena"W Polsce kartki z oficjalnym logo Mistrzostw Europy są bardzo drogie. Zobaczcie tu. Ukraińskie z tego co wiem są w normalnych cenach, choć mogę się mylić. Ale skończmy dygresję na samym wstępie. Miało być przecież o jednym z 4 ukraińskich stadionów i to o takim, z którym pocztówkę bardzo ciężko zdobyć.

Na początek trochę informacji podstawowych:
Liczba miejsc: 38 600
Oświetlenie: 2400 lux
Mecze: Holandia - Dania sobota, 9 czerwca
            Holandia - Niemcy, środa 13 czerwca
            Portugalia - Holandia, niedziela, 17 czerwca
Czas budowy: czerwiec 2007 - grudzień 2009
Koszt budowy: 1 miliard 500 milionów w przeliczeniu na PLN
Koszt samej renowacji: 239 484 000 PLN
Strefa kibica: 75 000 osób

Ostatnią modernizację jednego z najstarszych stadionów na Ukrainie częściowo sfinansował właściciel i prezes występującego na tym obiekcie Metalista Ołeksandr Jarosławski. Wydał około 900 milionów złotych. Trybuna południowa została zbudowana praktycznie od nowa, szykowana na Euro arena zyskała też nowy dach. Ze względu na podtrzymujące konstrukcję metalowe wsporniki miejscowi zaczęli nazywać stadion Pajęczą Areną. Wcześniej obiekt nazywał się min. Traktor i Dzierżyniec.

Wyremontowany stadion został otwarty 5 grudnia 2009 roku, czyli dokładnie w 50. urodziny prezydenta Jarosławskiego. Pierwszym meczem na udostępnionym na nowo obiekcie była konfrontacja Metalista z Obołon Kijów. Ku zdziwieniu kompletu widzów na trybunach gospodarze nie udźwignęli presji i niespodziewanie przegrali z zespołem ze stolicy 0:1. Ujma była to niezwykła, bo każda potyczka charkowskiej jedenastki z przedstawicielami kijowskiego futbolu budzi podobne emocje do tych, które są do zaobserwowania podczas meczów Schalke z Borussią Dortmund czy Realu z Barceloną.

Co by nie mówić - na tym stadionie co najmniej jeden mecz rozegra potencjalny ćwierćfinałowy rywal reprezentacji Polski - choćby dlatego obiekt wart uwagi. Swoje wszystkie trzy mecze zagrają tu Holendrzy, którzy jak wczoraj pisałem swoją bazę założyli w ... Krakowie.

1 komentarze:

  1. I gdzie tu sprawiedliwość? Jedna drużyna 3 mecze na jednym stadionie, a kibice nie muszą jeździć w inne miejsca.

    OdpowiedzUsuń