sobota, 21 stycznia 2012

Polska #35 Degeneracja plamki związana z wiekiem (AMD)


Obraz widziany przez pacjenta z degeneracją plamki związanej z wiekiem (AMD).
Image seen by patient with age related macular degeneration.


Tą pocztówkę dostałem od Aty (Beaty) w ramach prezentu, wsparcia moje medycznej kolekcji. Jak się okazuje kartek z tej serii jest więcej i Beata ma zamiar kilka z nich mi wysłać. Wczoraj ze skrzynki wyjąłem już drugą, niedługo potem jak wróciłem z mojego domu rodzinnego.

Ta cała seria pocztówkowa to super sprawa. ktoś z was wpadłby na to, że można wydać pocztówki pokazujące wady wzroku?

Pomysł Widokówek zrodził się w Krakowie, gdzie razem prowadzono warsztaty dla studentów architektury z projektowania uniwersalnego z uwzględnieniem potrzeb osób z dysfunkcją wzroku. Warsztatom towarzyszyły wykłady z teorii widzenia i z orientacji przestrzennej, na których dowiedzieliśmy się jak widzą osoby z różnego typu zaburzeniami widzenia.

Widokówki z Krakowa i Warszawy wizualizują sposób postrzegania otoczenia przez osoby z wadami wzroku i są próbą zakomunikowania problemu niewidzenia osobom nie dotkniętym chorobą. Kampania ta ma na celu przełamanie lęku i dystansu pomiędzy osobami widzącymi i tymi które nie widzą, wynikającego jak większość uprzedzeń i barier – z niewiedzy. "Widokówki z..." uzmysławiają że wszyscy żyjemy w jednym świecie ale widzianym na różne sposoby i pomagają spojrzeć na świat oczami innego człowieka.

To działanie ma także na celu uczulić nas na najdrobniejsze zmiany w polu widzenia, które z braku świadomości bądź czasu moglibyśmy zlekceważyć, a które mogą być początkiem poważnych chorób i nieodwracalnych zmian. Być może ktoś komu od jakiegoś czasu bezustannie towarzyszy irytująca, mała plamka, dzięki widokówce zda sobie sprawę z tego, że to może być początek jaskry.

A na dzisiejszej pocztówce rzecz jasna Warszawa i słynna palma na Rondzie de Gaulle'a.

Degeneracja plamki związana z wiekiem jest przewlekłą, postępującą chorobą prowadzącą do trwałych zmian w siatkówce i naczyniówce. Zanik siatkówki w centrum dna oka poszerza się przez lata w obrębie plamki, ale nigdy nie niszczy obwodu siatkówki. Najbardziej upośledza on widzenie z bliska, początkowo uniemożliwiając widzenie kilku liter w wyrazie, potem całych wyrazów. Luki w polu widzenia jednego oka mogą być uzupełniane przez oko drugie do czasu, gdy zwyrodnienie zanikowe nie zacznie uszkadzać plamki drugiego oka.0 komentarze:

Prześlij komentarz